Lost Crew - Other - O- Z

 

First Name Last Name Status Age Date of Death Name of Vessel Place of Birth Residence
WILLIAM O'CONNOR Able Seaman 39 12/24/1917 Daybreak Brownsmills, Kinsale Kinsale, Co. Cork
JOSEPH O'CONNOR Second Mate 24 11/19/1917 Jutland   Rush, Co Dublin
PETER O'DONNELL Carpenter 65 12/20/1917 Waverley Cloghernamore, Co. Donegal  
SUYEMATSU OKUSHI Assistant Cook 26 9/21/1918 Polesley Japan  
K OLAFSEN Able Seaman 48 6/28/1918 Queen Norway.  
William Leslie Olds third engineer 23 2/9/1918 Lydie   Newlyn, Cornwall
TIMOTHY O'LEARY Able Seaman 47 11/19/1917 Jutland Castlehaven, Co. Cork Skibbereen, Co. Cork
ALFRED OLIVER Boy 17 11/27/1917 Gladys Darlington Middlesbrough
Juan Olivera fireman 24 10/11/1917 Rhodesia Parana, Argentina  
Thomas Edward Legge Olivey apprentice 19 4/18/1917 Trekieve Reading Camberwell, London
John O'Neil Second engineer 35 12/28/1917 Fallodon Sunderland Hebburn-on-Tyne
MICHAEL ORGAN Able Seaman 31 12/3/1917 Dowlais Dungarvan Dungarvan, Co. Waterford
JAMES BRYCE OSWALD First Engineer 66 5/17/1917 Kilmaho Glasgow Dinas Powis, Glam
SYDNEY PATRICK OSWALD Mess Room Steward 17 5/17/1917 Kilmaho Penarth Dinas Powis, Glam
ATOKICHI OTAKI Greaser 49 9/21/1918 Polesley Japan  
FRANK OVENDEN Able Seaman 56 10/18/1917 Amsteldam Woodnesborough, Kent Ramsgate, Kent
CECIL OWEN Mess Room Steward   4/7/1918 Boscastle    
LLEWELLYN THOMAS OWEN First Mate 22 11/17/1916 Canganian Sydney Llanbedrog, Carnarvonshire
HUGH DAVID OWEN Seaman 23 11/17/1916 Canganian   Morfa Nevin, Canarvonshire
WILLIAM OWEN First Mate 39 12/24/1917 Daybreak North Llanllechid Bethesda, Carnarvonshire
JOHN OWEN First Mate 36 7/18/1916 Llongwen Capelywig, Llangranog Llandyssul, Cardiganshire
John Lewis Owen Master 29 5/19/1918 Snowdon   Henllan, Cardiganshire
HENRY OWSTON Sailor 21 5/17/1918 Mavisbrook   Scarborough
Julian Paimal able seaman 32 2/17/1918 Pinewood Esthonia  
ROBERT JOHN PALFREY Steward 52 5/17/1917 Kilmaho Dartmouth Penarth, Glam
PEDROS PALMAS Fireman and Trimmer   1/7/1916 Euterpe    
KARL MESSEN PALSSON Fireman and Trimmer 27 7/26/1917 Ludgate Sweden Helsingborg, Sweden.
CHANG PAN Chief Cook   7/21/1917 Paddington China, (including Hong Kong)  
C Panpukis Fireman and Trimmer 31 6/24/1917 South Wales Greece  
SOKRATES PAPADATOS Fireman 29 11/19/1917 Jutland Chefalennies, Greece Barry Dock, Glam
S Pappartonsis fireman 46 4/18/1918 Grgynog Greece  
THOMAS W. PARKER Fireman and Trimmer 25 7/31/1917 Empress Lincolnshire North Shields
JOHN PARRY Carpenter 35 8/20/1917 Edernian Morfar Nevin  
ROBERT MCCULLOCH PATERSON Wireless Operator 19 11/19/1917 Jutland Cambuslang Glasgow
JOHN PATTISON Leading Seaman 37 9/21/1918 Polesley   Carlisle
JOHN PAUL Fireman 29 1/9/1917 Baynesk St. Lucia  
JOHN IVESON PAUL Chief Yeoman of Signals 47 6/28/1918 Queen    
HENRY PAYNE Able Seaman 40 12/10/1917 Emlyndene   New Ross, Co. Wexford
AARON STEPHEN PEARCE Second Engineer 28 5/21/1917 Ampleforth Brynmawr  
HARRY WILLIAM PEARCE Skipper 48 6/29/1916 Hirose   Grimsby
A D PEARCE Able Seaman 49 5/17/1918 Mavisbrook Penryn  
HY JOHN PEARCE Second Engineer   7/16/1918 Southborough   Glasgow
ALVIN PECKHAM Seaman 42 4/20/1917 Portloe U S A  
PEDER PEDERSEN Boatswain 35 2/20/1917 Rosalie Bergen, Norway Fuse, Norway
JAMES LIONEL PEMBERTON Second Engineer 29 6/15/1915 Strathnairn Punjab India Calcutta
JUAN G. PENA Fireman and Trimmer 18 7/21/1917 Paddington Spain  
THOMAS STANBURY PENGILLY Able Seaman 40 5/17/1917 Kilmaho Clovelly Clovelly, North Devon
THOMAS PEPPER Ordinary Seaman 18 11/8/1916 Daybreak Nottingham Nottingham
John Perry Mess Room Steward 20 12/8/1917 Maindy Bridge India  
P PETAS Fireman and Trimmer 23 12/20/1917 Waverley Greece  
JOHN PETER Fireman 43 22/09/1917 Ballater Sierra Leone.  
THOMAS PETERS Fireman 32 4/20/1917 Portloe Sierra Leone Salford, Lancs
HERBERT HENRY PETERSEN Able Seaman 31 2/20/1917 Rosalie Melbourne  
C PETTERSEN Able Seaman 53 1/9/1917 Baynesk Sweden  
L G PHILLIPS Ship's Cook 62 10/8/1917 Greldon Malta  
EDWARD JAMES PHILLIPS Wireless Operator 18 9/21/1918 Polesley Bristol Chard
FRED PICKLES Able Seaman 33 12/11/1917 Emlyndene   Keighley, Yorks
M PILOTO Donkeyman 34 4/14/1917 Lena St. Vincent, Cape Verde  
Liang Ping Seng trimmer   7/20/1918 Gemini    
G PIPE Greaser 18 8/16/1917 Delphic   London
THOMAS WILLIAM DAVID PIPER Ship's Cook 18 10/20/1916 Bayreaulx   Carisbrooke, Isle of Wight
A Polchrome fireman & trimmer   9/19/1916 Lord Tredegar    
HENRY POOLEY Able Seaman 50 10/8/1917 Greldon Peel Liverpool
S F POPE Master   12/24/1917 Daybreak    
HARRY PORTEOUS Second Engineer 27 10/8/1917 Greldon   Hestedon, Co. Durham
G PORTOCOLIS Ordinary Seaman 17 10/20/1916 Bayreaulx Greece  
TOM BENNETT POSTLETHWAITE Steward 62 12/24/1917 Daybreak Keswick, Cumberland Keswick, Cumberland
W J POTTER Petty Officer 37 9/23/1919 Daybreak    
K E POULSEN Able Seaman 19 4/21/1918 Westergate Denmark Skirthinge, Denmark
WILLIAM CHARLES POUND Second Mate 39 9/18/1917 Joseph Chamberlain Chulmleigh, Devon Bideford, Devon
ELIS POVIAS Able Seaman 30 4/9/1917 Torrington Greece  
W POWER Fireman and Trimmer 29 8/16/1917 Delphic Russia  
JOHN POWER Sailor 25 12/3/1917 Dowlais   Dungarvan, Co. Waterford.
ERNEST POWER Third Mate 21 7/16/1918 Southborough Manchester Manchester
SAMUEL PRAGER Sailor 29 8/9/1917 Blagdon Brooklyn, New York Newport, Mon
DAVID LLOYD PRITCHARD Sailor 18 5/17/1918 Mavisbrook Festiniog Portmadoc
A PUDEL Able Seaman 32 7/18/1916 Llongwen Finland  
EDGAR PUNAL Donkeyman 21 2/20/1917 Rosalie Riga, Latvia.  
P PUTT Master   6/28/1918 Queen    
  QAID HASAN Fireman   7/20/1917 Beatrice India  
BAQIR BIN QASIM Sailor   7/21/1917 Paddington India  
Robert Quigley Donkeyman 34 2/20/1915 Cambank Carlisle Blackburn, Lancs
WILLIAM QUINN Fireman 26 9/18/1917 Joseph Chamberlain Liverpool Liverpool
  Qurbat Muhammad fireman and trimmer   5/4/1918 Polbrae    
JOSEPH CHARLES EDOUARD RACINE Ship's Cook 25 12/20/1917 Waverley St. Jean, P.Q., Canada Vermont, U.S.A
GUSTAV RAEZ Fireman   7/21/1917 Paddington    
Abdur Rahman fireman and trimmer   12/15/1917 Bernard India  
O W RAISANEN Fireman and Trimmer 34 12/20/1917 Waverley Finland  
Ali Sonia Ghazi Rajab sailor   5/19/1915 Dumfries    
A RAMOS Fireman and Trimmer 40 4/14/1917 Lena St. Vincent, Cape Verde  
ROBERT RASMUSSEN First Mate 26 4/21/1918 Westergate North Shields South Shields
P RASTAD Donkeyman   9/29/1918 Nyanza Norway  
GEORGE EDWIN ARTHUR RAWLES Leading Seaman 18 7/31/1917 Empress Peckham, London New Cross, London
RICHARD BARRINGTON REED Apprentice 17 4/19/1917 Torrington Gravesend Devonport
JOHN REES First Mate 63 7/20/1917 Beatrice New Quay, Cardigan New Quay, Cardigan
THOMAS GWILYM REES Second Engineer 32 7/21/1917 Paddington Aberayron Portmadoc
Donald Reid sailor 25 3/18/1917 Pola Thurso Thurso
OWEN REILLY Mate 36 12/11/1917 Emlyndene Carlingford, Co. Louth Carlingford, Co. Louth
SYDNEY LLEWELLYN RELF Ship's Cook 36 9/29/1918 Nyanza Pontypool Shrewsbury, Shropshire
JULIO REYES Fireman and Trimmer 25 7/21/1917 Paddington Chile  
LAZARUS RICHARD Assistant Cook   7/16/1918 Southborough    
GEORGE ALLAN RICHMOND Galley Boy 15 12/20/1917 Waverley Wishart Glasgow
WILLIAM GEORGE RIDDLE Second Mate 44 2/26/1918 Dalewood Gosport Gosport, Hants
THOMAS FRANCIS RIDDLE Second Engineer 29 12/11/1917 Emlyndene Plymouth  
THOMAS RILEY Fireman 20 9/18/1917 Joseph Chamberlain    
Max Rin Fireman and Trimmer 34 5/18/1917 Millicent Knight Roumania  
Henry Lawrence Ritchie Second Engineer 27 9/14/1916 Inverbervie Hull Hull
JOHN ROBERTS Third Engineer 33 1/7/1918 Arab Portmadoc Portmadoc, Carnarvonshire
WILLIAM ROBERTS Ordinary Seaman 15 8/25/1917 Cymrian Wavertree, Liverpool Nevin, Carnarvon
WILLIAM ROBERTS Sailor 17 8/20/1917 Edernian    
PIERCE PRICE ROBERTS Master 52 4/20/1917 Portloe   Bodffordd, Anglesey.
EVAN ROBERTS Seaman   7/16/1918 Southborough   Sydney, New South Wales
ALEX ROBERTSON Seaman   22/09/1917 Ballater    
GEORGE ROBERTSON Able Seaman 63 1/7/1916 Euterpe    
Alexander Robertson leading seaman   9/22/1917 Greleen   Thurso
GEORGE HENRY ROBERTSON Trimmer 38 6/29/1916 Hirose    
CLAUDE CROSSLEY ROBLEY Wireless Operator 18 2/19/1918 Commonwealth Whitby Bay Newcastle-on-Tyne
THOMAS RODGERS Fireman 22 1/10/1918 Cardiff Sherbro, Sierra Leone.  
MANUEL SEMEDO RODRIGUES Donkeyman 29 6/13/1917 Darius Cape Verde Islands North Shields
M RODRIGUES Donkeyman 40 4/14/1917 Lena Cape Verde Islands  
P RODRIGUES Fireman   12/6/1917 Wyndhurst Spain  
SOLOMON ROLLE Fireman and Trimmer 30 9/21/1918 Polesley Nassau, N.P.  
HARRY DAVID ROSE Engineman 36 6/29/1916 Hirose   Lowestoft
JOHN HAMILTON ROSS Ordinary Seaman 21 11/8/1916 Daybreak Russian Federation  
ALEXANDER DUFFIN ROSS Mess Room Steward 17 4/28/1918 Elba Aberdeen Aberdeen
G ROSS Fireman   12/10/1917 Emlyndene   Bristol
LORENZ ROSS Donkeyman 29 4/20/1917 Portloe Roumania Braila, Roumania
WILLIAM HENRY ROTHWELL Able Seaman 33 7/26/1917 Ludgate Salford  
Demetrios Roussos fireman 28 3/12/1917 Pontypridd Greece  
JOHN THOMAS ROWBOTHAM Able Seaman 23 5/17/1917 Kilmaho   Walsall, Staffs
JOHN ROWLANDS Sailor 19 8/25/1917 Cymrian   Trwr, Carnarvonshire
W ROWLANDS Master   7/21/1917 Paddington    
A RUNDLE Fourth Engineer Officer   9/21/1918 Polesley    
William Russell fireman 40 9/29/1917 Sanwen   Glasgow
MATTHEW RYAN Able Seaman 24 11/19/1917 Jutland   Waterford, Co
EDWARD RYAN Sailor 23 10/9/1917 Poldown   Londonderry
EMILIO SABINO Mess Room Steward 20 7/21/1917 Paddington Chile  
ALI SABIT Fireman and Trimmer   2/19/1918 Commonwealth India  
ALI SAFDAR Fireman and Trimmer   12/3/1917 Dowlais India  
  SAI LUM Mess Room Steward   6/28/1918 Queen China, (including Hong Kong)  
T SAID Fireman   7/20/1917 Beatrice India  
S SAID Fireman   2/26/1918 Dalewood India  
AHMAD SAID Fireman and Trimmer   12/3/1917 Dowlais India  
ABDULLAH SAID Fireman and Trimmer   8/20/1917 Edernian India  
GIUSEPPE SAID Able Seaman 45 12/20/1917 Waverley Malta Tarxien, Malta
  SAID ASKARI Fireman   2/26/1918 Dalewood India  
Nasir Saif Fireman and Trimmer   8/8/1917 Llainshen    
HASAN SALEH Fireman and Trimmer   2/19/1918 Commonwealth India  
ABDUS SALEH Fireman and Trimmer   7/18/1916 Llongwen India  
ALI SALEH Fireman and Trimmer   7/18/1916 Llongwen India  
MUHAMMAD SALEH Fireman and Trimmer   7/18/1916 Llongwen India  
  SALEH ALI Fireman and Trimmer   5/2/1917 Warnow India  
MUHAMMAD SAMI Donkeyman   12/3/1917 Dowlais India  
PALMER SAMSON Fireman and Trimmer 21 4/18/1917 Rhydwen Old Calabar.  
S SANCKEY Able Seaman 32 6/27/1916 Windermere Chile  
BENJAMIN SANDERSON Deck Hand 29 12/21/1915 Lady Ismay   Stoke-on-Trent, Staffs
A Sark Able seaman 29 3/18/1917 Pola Russia  
JOHN SAVAGE Fireman 45 12/22/1917 Colemere Sierra Leone Freetown, Sierra Leone
GEORGE JOHN SAVAGE Master 59 6/27/1916 Windermere   Bristol
PATRICK SCANLON Fireman and Trimmer 39 9/18/1917 Joseph Chamberlain Liverpool Liverpool
THOMAS JOSEPH SCANLON Trimmer 21 12/21/1915 Lady Ismay   Glasgow
CHARLES ERIC SCARBOROUGH Leading Seaman 19 7/20/1917 Beatrice Sapcote, Hinckley Leicester
AMOS SCARLETT Fireman   9/17/1918 Wellington    
ROBERT CONRAD SCHULZ Fireman 30 6/27/1916 Windermere Shooters Hill, Kent East Dulwich, London
GEORGE SEED Galley Boy 16 6/13/1917 Darius Darlington Middlesbrough
M Sharijah sailor 31 3/18/1917 Pola Singapore  
ROBERT SHARPE Trimmer   12/21/1915 Lady Ismay    
WILLIAM SHEEL Second Engineer 32 7/26/1917 Ludgate Sunderland Sunderland
GEORGE WILLIAM SHEPHARD Able Seaman 42 8/24/1917 Springhill London  
JOHN SHORTLAND Deck Hand 18 12/21/1915 Lady Ismay   Grimsby
JOHN WILLIAM SHREEVE Steward 39 12/3/1917 Dowlais Yarmouth Barry Dock, Glam
  SIDDIQ MIYAN Trimmer   7/24/1917 Blake India  
  SIKANDAR MIYAN Fireman   7/24/1917 Blake India  
KARL SILMON Able Seaman 39 10/9/1917 Main Riga  
A SILVA Fireman   12/10/1917 Emlyndene    
JOHN BAIN SIMPSON First Engineer   12/6/1917 Wyndhurst    
Charles Sinclair Fireman and Trimmer 36 2/20/1915 Cambank    
W SINCLAIR Able Seaman 62 9/7/1918 Ruysdael Shetland.  
CYRIL INGRAM SKELTON First Mate 29 8/9/1917 Blagdon Hull Newport, Mon
ROBERT SKILLEN Able Seaman 28 6/13/1917 Darius Ardrossan Arran, Bute
CYRIL DAVID SLATER Apprentice 19 12/20/1917 Waverley Newark Newark, Notts
CHRISTOPHER WILLIAM SLATTER Leading Seaman 22 8/25/1917 Cymrian   East Dulwich, London
David Smart First Engineer 34 1/10/1917 Lynfield North Shields South Shields
HENRY THOMAS SMART Fireman 33 7/16/1918 Southborough Thornbury. Glos Bristol
J B SMITH Seaman   22/09/1917 Ballater    
James Basil Smith seaman 35 9/22/1917 Greleen   Goole
PABLO SMITH Sailor 23 7/21/1917 Paddington Phillipines  
John Smith steward 41 3/18/1917 Pola Sunderland  
THOMAS SMITH Mess Room Steward 17 10/9/1917 Poldown   Bath
WILLIAM SMITH Donkeyman 31 12/20/1917 Waverley Birmingham  
THOMAS SODERSTROM Mate 46 10/9/1917 Main Aland, Finland Skewen, Glam
HERBERT SOMERTON Leading Seaman 27 4/20/1917 Portloe France St. John's East.
E SORENSEN Sailor 26 9/21/1918 Polesley Denmark  
JOHN SPANK Sailor 18 10/9/1917 Poldown    
CHRISTO SPEROPILUS Ship's Cook 35 7/18/1916 Llongwen    
Carmelo Spiteri fireman & trimmer 29 6/8/1918 Hunsgrove Malta Zurrico, Malta
JAMES WILLIAM SPRINGALL Deck Hand 31 8/23/1915 Miura   Acle, Norfolk
WALTER J. SPURRELL Seaman 21 4/9/1917 Torrington France Trinity Bay
WILLIAM STACK Able Seaman 43 9/7/1918 Ruysdael   Castletown Bere, Co. Cork
Frank Stamp fireman & trimmer 19 6/10/1917 Marie Elsie Fremantle, Australia North Toodyay, Western Australia
George Stavros Fireman and Trimmer 29 6/26/1917 South Wales Greece Constantinople
W STEEL Master 36 9/7/1918 Ruysdael   Scarborough
Mark Warren Stephens donkeyman 26 8/14/1917 Wisbech Bursledon, Southampton Southampton
ARTHUR ERNEST STEPHENSON First Mate 36 7/26/1917 Ludgate Sunderland Sunderland
WILLIAM STEPHENSON Second Engineer 53 12/6/1917 Wyndhurst North Shields Aberdeen
JOSEPH HENRY STEVENS Second Engineer 30 12/3/1917 Dowlais Maryborough, Ross-shire  
GEORGE STEWART Fireman 41 9/29/1917 Kildonan Glasgow  
A STEWART First Mate   6/15/1915 Strathnairn    
C STICKLER Able Seaman 61 11/17/1916 Canganian Sweden  
ROBERT STOREY Second Engineer 34 5/18/1917 Mary Baird West Hartlepool Darlington, Co. Durham
FRANCIS A. STOREY Able Seaman 46 5/2/1917 Warnow North Shields.  
WILFRID JOHN STORK Signalman 20 7/16/1918 Southborough Otley, Yorks Shipley, Yorks
GEORGE HARRY STRINGER Fireman 26 7/26/1917 Ludgate Barrow-in-Furness Bolton, Lancs
M SUAREZ Sailor 30 2/20/1917 Rosalie Portugal.  
RAMON SUATA Fireman and Trimmer 19 7/21/1917 Paddington Chile  
Harold Sudell wireless operator 18 7/29/1917 Manchester Commerce Liverpool Liverpool
THOMAS SULLIVAN Ordinary Seaman 15 10/20/1916 Bayreaulx Bantry Skibbereen, Co. Cork
THOMAS SULLIVAN Able Seaman 63 11/19/1917 Jutland Saint John, New Brunswick.  
AMADON SUMARI Fireman 25 1/10/1918 Cardiff Bathurst, Gambia.  
FRANK SUMNER Signalman 18 12/24/1917 Daybreak    
DOST MUHAMMAD SURHAN Fireman and Trimmer   4/14/1917 Lena India  
  SUSLEY Chief Engineer   11/27/1917 Gladys    
H SUTON Carpenter 31 7/26/1917 Ludgate Finland.  
CHARLES SWEENEY Able Seaman 17 12/6/1917 Wyndhurst Belfast  
JOHN CURZON SWINDELL Leading Seaman 18 10/8/1917 Greldon   Derby
HARRY SYKES Leading Seaman 21 7/16/1918 Southborough   Huddersfield
Miguel Tabares fireman and trimmer 27 10/11/1917 Rhodesia Santiago, Cape Verde  
  TAJAMMUL HUSAIN Bhandary   5/29/1918 Begum India  
T TAMURA Able Seaman   2/26/1918 Dalewood    
  TAN KEE Sailor   6/15/1915 Strathnairn China, (including Hong Kong)  
GEORGE TAYLOR Trimmer   12/21/1915 Lady Ismay    
THOMAS BUTTERWICKE TELFORD Steward 32 2/26/1918 Dalewood Sunderland Sunderland
T TERREYRA Fireman   12/10/1917 Emlyndene    
EDWARD THOMAS Fourth Engineer Officer 21 1/7/1918 Arab Liverpool Bootle, Lancs
TITUS JAMES THOMAS Second Mate 26 10/20/1916 Bayreaulx Dinas Cross Dinas Cross, Pembrokeshire
WILLIAM THOMAS First Engineer 36 7/20/1917 Beatrice Llanelly Llanelly
WILLIAM THOMAS Boatswain 50 11/17/1916 Canganian Henborth, Edeyon Morfa Nevin, Carnarvonshire
HUGH THOMAS Carpenter 19 11/17/1916 Canganian   Morfa Nevin, Carnarvonshire
Walter Thomas second engineer 55 12/20/1917 Fiscus Bridgend  
George Thomas fireman & trimmer 49 6/10/1917 Marie Elsie Lisvane, Cardiff Barry, Glam
EDWARD WILLIAM THOMAS Pilot 56 9/21/1918 Polesley   Penarth
WILLIAM JOHN THOMAS Ordinary Seaman 17 9/21/1918 Polesley   Abedare, Glam
DAVID ARCHIBALD THOMAS Apprentice 19 4/9/1917 Torrington Bridgend  
FRED W. THOMPSON Master 31 10/20/1916 Bayreaulx   Hinderwell, Yorks
SAMUEL ARMSTRONG THOMPSON Third Engineer 52 6/14/1917 Dart Sunderland Sunderland
THOMAS THOMPSON Ordinary Telegraphist 19 12/3/1917 Dowlais   Old Hill, Staffs
HAROLD EDWIN THOMPSON Ordinary Seaman 16 7/26/1917 Ludgate   Salford, Lancs
THOMAS ROWLAND THOMPSON Second Engineer 60 10/9/1917 Poldown Whitby  
CORNELIS TIELE Fireman 20 5/21/1917 Ampleforth Holland Rotterdam, Holland
ED BRENDON TIERNEY Apprentice   6/13/1917 Darius   Dublin.
  TO PEI TONG Fireman   9/21/1918 Polesley China, (including Hong Kong)  
GEORGE HERBERT TODD First Engineer 34 12/20/1917 Waverley West Hartlepool West Hartlepool
JOHN TOLLO Fireman   6/14/1917 Dart Montego Bay, Jamaica.  
HENRY SYLVESTER TOMLINSON Fireman 23 9/29/1917 Kildonan Glasgow Govan, Lanark
WILLIAM TONER Carpenter 64 10/8/1917 Greldon Dublin Liverpool
Chong Tong fireman & trimmer   9/17/1916 Lord Tredegar    
FREDERICK TOULSON Donkeyman 42 4/28/1918 Elba Gravesend North Shields
J TOWNSEND Boatswain 54 4/14/1917 Lena Weymouth  
WILLIAM CHARLES TOWNSEND Leading Seaman 25 4/14/1917 Lena   Southampton
JOHN TOYE Able Seaman 52 9/29/1917 Kildonan Co. Donegal Glasgow
DOMINICO CONSTANTINE TRAPANESE Fireman 21 4/19/1917 Tempus Malta  
FRANCIS TRAVERS Able Seaman 38 12/3/1917 Dowlais Duncannon, Co. Wexford Duncannon, Co. Wexford
C TRAYNOR Fireman and Trimmer 29 12/20/1917 Waverley Belfast Crossmaglen, Co. Armagh
PATRICK URIEL Able Seaman 22 9/18/1917 Joseph Chamberlain   Liverpool
LUCIO ANGELO URRESTI Fireman and Trimmer 30 5/18/1917 Mary Baird Spain  
ROBAY USKI Fireman and Trimmer 25 4/20/1917 Portloe Japan.  
PETER I. VAN KLANDERS Fireman 26 7/31/1917 Empress Rotterdam.  
GEORGIO VASULEZ Able Seaman   12/6/1917 Wyndhurst Spain  
CORNELIS VERHAGEN Fireman 21 5/21/1917 Ampleforth Holland Rotterdam, Holland
SAMUEL VERNEY Able Seaman 19 12/24/1917 Daybreak    
EUGENE VICTOR Fireman 18 4/20/1917 Portloe Hayti.  
LOUIS VICTORISKI Fireman 46 4/20/1917 Portloe Poland.  
ALBERT BENJAMIN VINCENT Mess Room Steward 17 5/18/1917 Mary Baird Llandaff, Cardiff Barry Dock, Glam
M VINIEGRA Fireman and Trimmer 35 2/20/1917 Rosalie Vera Cruz, Mexico.  
OLIVER VIRTUE First Engineer 31 7/26/1917 Ludgate Newcastle-on-Tyne Newcastle-on-Tyne
WILMONT E. WAKEFIELD Fourth Engineer Officer   5/29/1918 Begum   Rangoon
JAMES CARLOW WALKER Second Engineer 30 8/15/1917 Brodstone Borrowstoness Leith
ALBERT WALKER Fireman 41 10/8/1917 Greldon Sierra Leone  
Henry Walker third engineer 59 11/17/1917 Victoria Manchester  
WILLIAM WALLACE Sailor 34 4/14/1917 Lena Demerara  
GEORGE HENRY WALLINGTON Boatswain 47 7/26/1917 Ludgate Derby  
W WALSH Able Seaman 50 4/14/1917 Lena Cork  
WILFRED CHARLES DONALD WALTON Apprentice 16 1/7/1918 Arab Tunisia Coltishall, Norfolk
ARTHUR STANLEY WARD Ordinary Seaman 20 7/21/1917 Paddington   Enfield, Middx
WILLIAM WARDS Second Engineer 36 4/28/1918 Elba Glasgow Saltcoats
WILLIAM WARNER Leading Seaman   11/19/1917 Jutland   London
JAMES BERTIE WARREN Second Hand 28 6/29/1916 Hirose   North Shields
JAMES WATCHMAN Leading Seaman 45 4/28/1918 Elba   West Hartlepool
OLIVER CHARLES WATERS Second Engineer 44 1/7/1916 Euterpe    
REGINALD PERCY WATERS Wireless Operator 18 11/19/1917 Jutland Camberwell London
SAMUEL WATMORE Signalman 19 6/28/1918 Queen   London
ALBERT SIDNEY WATSON Third Engineer 39 9/18/1917 Joseph Chamberlain Islington, London New Quay, Cardigan
J K WATSON Master   10/9/1917 Poldown    
GEORGE WATSON Fireman and Trimmer 45 9/7/1918 Ruysdael Co. Cork Barry, Glam
ROBERT WATSON Galley Boy 17 4/21/1918 Westergate Newcastle South Shields
JAMES FREDERICK WATSON Fireman 38 6/27/1916 Windermere West Hartlepool West Hartlepool
BERTRAM WATTS Apprentice 18 2/20/1917 Rosalie   Ilfracombe, Devon
JOSEPH READ WAY Second Mate 57 6/13/1917 Darius London Dorking, Surrey
CHARLES WEBBER Second Engineer 40 1/7/1918 Arab Liverpool Bootle, Lancs
BENJAMIN WEBSTER Trimmer 23 12/21/1915 Lady Ismay   Grimsby
LAURENCE SIDNEY WEBSTER Wireless Operator 17 12/20/1917 Waverley Tottenham Hornsey, London
GEORGE ALBERT WELCH Steward 28 8/24/1917 Springhill West Hartlepool West Hartlepool
O WENO Sailor 29 4/20/1917 Portloe Japan.  
WILLIAM WESLEY Fireman 29 7/21/1917 Paddington U S A  
FRED VAUGHAN WHITE Second Engineer 34 8/9/1917 Blagdon Sunderland Sunderland
HARRY DOUGLAS WHITE Ordinary Seaman 17 4/7/1918 Boscastle   Penarth
LEONARD STANLEY WHITE Lance Corporal 38 4/8/1918 Boscastle   Brentford.
WALTER WHITE Sailor 19 1/10/1918 Cardiff United Kingdom Braunton, Devon
PATRICK WHITE Fireman and Trimmer 30 6/9/1917 Haulwen Cork Cork
JOHN HENRY WHITE Fireman 26 7/26/1917 Ludgate St Helens Bolton
EDWARD WHITE Able Seaman 38 10/9/1917 Main Kilrane, Wexford  
J WHITE Fireman   7/16/1918 Southborough    
ALFRED CLARK WHITE Fourth Engineer Officer 24 12/20/1917 Waverley   Glasgow
PATRICK WHITEHEAD Deck Hand   12/21/1915 Lady Ismay    
W WILKINS Fireman 27 12/24/1917 Daybreak Southampton  
WILLIAM WILLIAMS Lamps 57 7/20/1917 Beatrice Aberayron, Cardiganshire  
WILLIAM WILLIAMS Able Seaman 39 11/17/1916 Canganian Pwllheli  
EVAN HENRY WILLIAMS Master 44 11/17/1916 Canganian    
JAS DAVID ALAN WILLIAMS Ordinary Seaman 18 12/3/1917 Dowlais Cardiff Glasgow
HENRY JONATHAN WILLIAMS Fireman 26 10/8/1917 Greldon Sherbro, West Africa Liverpool
EDWARD GOUGH WILLIAMS Wireless Telegraph Operator 17 10/8/1917 Greldon   Auchincruive, Ayr
JENKIN ARTHUR PRITCHARD WILLIAMS Second Mate 28 9/29/1917 Kildonan New Quay New Quay, Cardigan
HUGH WILLIAMS Third Engineer 58 5/17/1917 Kilmaho Bangor  
THOMAS WILLIAMS First Mate 43 7/21/1917 Paddington Anglesey Newborough, Anglesey
T WILLIAMS Fireman   10/9/1917 Poldown    
THOMAS CHARLES WILLIAMS Pantry Boy 19 9/21/1918 Polesley   Merthyr Tydfil, Glam
Sam Williams fireman 21 4/27/1917 Quantock Beri, West Coast Africa  
TOM WILLIAMS Fireman 24 4/19/1917 Torrington Sierra Leone  
MELVILLE EDWARD WILLIAMS Third Engineer 23 6/27/1916 Windermere Bassaleg Newport, Mon
MATTHEW JOHN HICKSON WILLIAMSON First Engineer 44 10/20/1916 Bayreaulx Wallsall Barry, Glam
RICHARD HENRY WILLIAMSON Second Engineer 36 6/14/1917 Dart Hull Hull
JAMES WILSON Steward 64 7/21/1917 Paddington London  
ARTHUR NAYLOR WILSON Leading Seaman 18 10/9/1917 Poldown   Kobe, Japan
J E WINKMANN Sailor 48 8/9/1917 Blagdon Russia Antwerp, Belgium
  Wong Sing Pu quartermaster   4/14/1918 Santa Isabel China, (including Hong Kong)  
  WONG SOO Fireman   6/15/1915 Strathnairn China, (including Hong Kong)  
  WONG TAI Fireman and Trimmer   6/15/1915 Strathnairn China, (including Hong Kong)  
William Woolley fireman and trimmer 18 11/18/1917 Gisella   Liverpool
SAMUEL RICHARD WRIGHT Deck Hand 19 6/29/1916 Hirose   Great Yarmouth
STAFFORD JOHN WYATT Seaman 18 4/7/1918 Boscastle   Brixham, Devon
NICHOLAS YAK Sailor 39 10/9/1917 Poldown Russia  
  YANG TAN Quartermaster   6/15/1915 Strathnairn China, (including Hong Kong)  
SAID YASIN Fireman and Trimmer   11/17/1916 Canganian India  
  YEE PING Fireman and Trimmer   8/15/1917 Brodstone China, (including Hong Kong)  
PHILIP RANDOLPH YEOMAN Able Seaman 27 7/16/1918 Southborough Bristol Devonport
A YESPER Boatswain 29 9/21/1918 Polesley Riga, Latvia Riga, Latvia
THOMAS YORK Ship's Cook 51 7/26/1917 Ludgate Cork Barry, Glam
CHRISTOPHER JAMES YOUNG Chief Engineer 54 8/24/1917 Springhill Constatinople South Shields
A ZAMMITT Sailor 51 10/20/1916 Bayreaulx Palermo