Lost Crew - Other - G - N

 

First Name Last Name Status Age Date of Death Name of Vessel Place of Birth Residence
J W GADD Third Engineer   12/21/1915 Lady Ismay    
John Gail Fireman 20 9/11/1917 Urd Riga, Latvia  
JAMES GALLAGHER Second Engineer 36 11/27/1917 Gladys Liverpool Middlesbrough
JOSEPH GALLAGHER Mess Room Steward 16 5/2/1917 Warnow   Swansea
FRANQUILANO GAN Able Seaman 33 7/21/1917 Paddington Manilla, Philippines.  
F GARCIA Fireman 27 7/21/1917 Paddington Spain  
J B Garcia Fireman and Trimmer 26 4/20/1917 Emma St. Vincent, Cape Verde  
Robert Gardner seaman 22 4/18/1918 Gregynog   Cellardyke, Fife
Spero Gartaloupas donkeyman 44 4/29/1918 Ella Sayer Piraeus, Greece Euboea, Greece
GUISEPPE GATT Sailor 19 1/10/1918 Cardiff Malta  
JAMES GAUL Leading Seaman 32 12/11/1917 Emlyndene   Wexford
Robert Gear able seaman 26 3/12/1917 Pontypridd   Lerwick, Shetland
GEORGE GERADA Cook 23 4/14/1917 Lena Malta Sliema, Malta
S GHERLANDI Sailor 24 6/28/1918 Queen Sulina, Roumania.  
William Mills Gibbins third engineer 27 4/27/1917 Beemah Sunderland Sunderland
GEORGE EDWARD GIBSON Engineman 41 8/23/1915 Miura    
EDWARD FOGG GIFFORD Ordinary Seaman 15 11/19/1917 Jutland   Barry Dock, Glam
PERCY HAROLD OLIVER GIGG Trimmer 27 7/16/1918 Southborough   Forest Gate, London
CHARLES GILCHRIST Steward 43 3/25/1917 Adenwen   Wishaw, Lanarkshire
A GIRAKANIS Sailor 35 4/9/1917 Torrington Greece  
R Glynn Bosun 31 2/17/1917 Iolo Ramsgate  
JOHN GODDARD Donkeyman 34 8/23/1917 Veghtstroom Penarth Barry
ALBERT EDWARD GODFREY Private 34 4/8/1918 Boscastle   Bristol
JACINE GOMEZ Able Seaman 35 12/24/1917 Daybreak Portugal  
MANUEL GOMEZ Fireman 24 6/13/1917 Darius St. Vincent.  
Thomas William Goodgame Royal Marine Light Infantry 34 12/16/1917 Greenhill   London.
JAMES MURRAY GOODWIN Boatswain 46 9/18/1917 Joseph Chamberlain Liverpool Liverpool
JAMES THOM GORDON Second Engineer 27 8/20/1917 Edernian Aberdeen  
WALTER GOSSE Seaman 21 8/23/1915 Miura   Tilton, Harbour. Canada
FRANCOIS GOULD Able Seaman 34 4/14/1917 Lena   New Brunswick, Canada
HOWARD FRANCIS GOWEN Second Hand   8/23/1915 Miura    
L A Grainger fireman & trimmer 21 9/1/1916 Swift Wings London  
JOHN THOMAS GRANGER First Engineer 61 12/22/1917 Mabel Baird West Hartlepool West Hartlepool
Angus Grant Chief Officer 46 7/27/1917 Begona No.4 Pencoed  
LORRAINE GRIFFEN GRAY Mess Room Steward 16 4/21/1918 Westergate Hebburn South Shields
PETER HAWICK GRAY Master 46 5/17/1918 Mavisbrook   South Shields
JOHN THOMAS GREEN Fireman 46 10/18/1917 Amsteldam Sunderland Sunderland
ERNEST GREEN Mess Room Steward 16 12/20/1917 Waverley   Great Yarmouth
THOMAS GREENWAY Boatswain 47 12/24/1917 Daybreak Kinsale  
WILLIAM ANDREW GREY Second Mate 28 2/20/1917 Rosalie Gateshead South Shields
ROBERT GREY Fireman   8/25/1917 Cymrian    
ALFRED GEORGE GRICE Donkeyman 44 4/21/1918 Westergate Newcastle-on-Tyne South Shields
WALTER GRIFFITH Fireman 42 10/9/1917 Poldown Barbados St. Phillips, Barbados
Humphrey Griffith carpenter 37 8/1/1917 Llandudno Nevin Nevin, Carnarvonshire
WILLIAM GRIFFITH First Mate 51 8/20/1917 Edernian Nevin  
Theophilus Griffiths second engineer 29 10/6/1917 Bedale Croesgoch, Pem Letterston, Pem
WILLIAM THOMAS GRIMSHAW Mess Room Boy 17 9/21/1918 Polesley    
ERNEST GULWELL Mess Room Steward 17 12/24/1917 Daybreak Tewkesbury Barry, Glam
  GURE ATEYE Fireman and Trimmer   12/22/1917 Mabel Baird India  
JOSEPH GUSTAVINO Assistant Steward 19 7/14/1917 Exford   Gibraltar
ROBERT GUTIERREZ Fireman and Trimmer 27 2/20/1917 Rosalie Chile Talcahuano, Chile
  HABIBULLAH Trimmer   5/29/1918 Begum India  
Umrullah Habibullah sailor   5/19/1915 Dumfries    
A Hagan Sailor 31 4/8/1916 Adamton Liverpool  
WILLIAM HALEY Seaman 25 9/18/1917 Joseph Chamberlain Preston.  
GEORGE BARNARD BOULTON HALL Deck Hand   8/23/1915 Miura    
CLAUDE HENRY HALLAM Able Seaman 37 6/28/1918 Queen   Eastwood, Notts
WALI HAMID Fireman and Trimmer   10/20/1916 Bayreaulx India  
J HAMILTON Able Seaman   4/7/1918 Boscastle U S A  
Robert Hammett fireman & trimmer 21 6/8/1918 Hunsgrove   H.M. Dockyard, Malta
J HANKINS Sailor   7/16/1918 Southborough    
ERNEST GEORGE HANMARSTROM Able Seaman 63 4/21/1918 Westergate Sweden.  
A HANSEN Able Seaman 33 7/26/1917 Ludgate Denmark.  
J HANSEN Sailor 57 9/21/1918 Polesley Norway  
J HARMAN Fireman 21 10/9/1917 Poldown Antigua Antigua
JAMES HARRIGAN Signalman 21 6/28/1918 Queen   Motherwell
THOMAS HARRIS Donkeyman 33 10/8/1917 Greldon Liverpool Liverpool
C HARRIS Cook   8/20/1917 Edernian    
HERBERT HARRIS Deck Hand   12/21/1915 Lady Ismay    
Thomas Robson Harrison able seaman 28 6/9/1915 Lady Salisbury Hartlepool Hartlepool
CHARLES ERNEST HARRISON Second Engineer 33 5/17/1918 Mavisbrook Houghton-le-Spring, Co. Durham Sunderland
JOSEPH HARROP-GRIFFITHS Second Engineer 23 12/24/1917 Daybreak Pontardulais Pontardulais, Glam
JAMES HARRY Able Seaman 29 4/21/1918 Westergate Guernsey  
NICHOLAS HARTLEY Boatswain 51 6/28/1918 Queen Waterford Waterford
ABDUL HASAN Donkeyman   11/17/1916 Canganian India  
JUMMA HASAN Fireman and Trimmer   4/19/1917 Torrington India  
Muhammad Hasan Fireman and Trimmer   12/25/1917 Turnbridge India  
QAID HASAN Fireman   7/20/1917 Beatrice India  
  HASAN ABDULLAH Fireman and Trimmer   2/26/1918 Maltby India  
  HASAN SALEH Fireman and Trimmer   5/2/1917 Warnow India  
A HASSAN Able Seaman   2/26/1918 Dalewood Egypt.  
  HATIM IBRAHIM Fireman and Trimmer   12/22/1917 Mabel Baird India  
WILLIAM ALEXANDER HAY Mess Room Steward 37 9/29/1917 Kildonan   Partick, Glasgow
James Hayden fireman 58 3/18/1917 Pola Dublin  
J HAYES Fireman and Trimmer 37 6/13/1917 St Andrews Kinsale  
WALTER HAYES Chief Cook 25 7/16/1918 Southborough London Stockton, New South Wales
J J HAYNE Able Seaman 37 10/8/1917 Greldon Brighton Liverpool
CARLTON HAYNE Mess Room Steward   1/7/1916 Euterpe    
CHARLES THOMAS HEAZLEWOOD Fourth Engineer Officer 22 7/16/1918 Southborough   Williamstown, Victoria, Australia
G HELSEN Fireman 45 7/26/1917 Ludgate Belgium Antwerp
JOHN HENDERSON Boatswain 47 11/19/1917 Jutland Seacombe, Cheshire Kirkdale, Liverpool
ARTHUR JOHN HENDERSON Engineman   12/21/1915 Lady Ismay    
MAGNUS HENDERSON Able Seaman   1/7/1916 Euterpe    
WILLIAM GEORGE HENDON Chief Steward 33 8/23/1917 Veghtstroom Camden Town, London Colne, Lancs
J W HENRY Fireman 31 10/8/1917 Greldon Cape Coast  
LEWIS JAMES HERBERT Mess Room Steward 15 1/7/1918 Arab   Lampeter, Cardiganshire
SATURNINO LOPEZ HERNANDEZ Donkeyman 53 1/7/1916 Euterpe   Erandio, Spain
JOHN HEWISON Ship's Cook 41 4/21/1918 Westergate South Shields South Shields
FREDERICK HICKTON Seaman 33 9/18/1917 Joseph Chamberlain Stafford  
Thomas Clarence Samuel Higgs signalman 19 10/16/1918 Pentwyn   Abergavenny, Mon
WILLIAM RICHARD HILL Able Seaman 50 5/17/1917 Kilmaho London Exeter
BERTRAM CLYDE HILL Second Engineer 35 4/18/1917 Rhydwen Stockton-on-Tees Stockton-on-Tees
ARTHUR HILLMAN Ordinary Seaman 29 7/20/1917 Beatrice   Bristol
H HINGSTON Able Seaman   4/7/1918 Boscastle    
THOMAS ALEXANDER HILL HOGGAN Chief Engineer 35 8/23/1917 Veghtstroom Liverpool Birkenhead
JAMES ALLCOCK HOLLAND Ship's Cook 45 12/24/1917 Daybreak Birkenhead  
JAMES HOLLYWOOD Fireman   7/16/1918 Southborough Liverpool Liverpool
MARTIN HOLM Carpenter 54 10/20/1916 Bayreaulx Holsten  
John Holmes fireman and trimmer 42 11/18/1917 Gisella Liverpool Stockwell, London
ALFRED ROBERT HOOD Sailor   7/16/1918 Southborough    
THEOPHILUS HOPKINS Fireman 36 12/20/1917 Waverley Newport, Mon.  
JAMES STROUT HOUSE First Mate 31 2/20/1917 Rosalie Newquay, Cornwall Newquay
PETER WHITEHILL HOUSTON Third Engineer 30 6/15/1915 Strathnairn Bridge of Weir  
FRANK HOWARD Fourth Engineer Officer 20 12/22/1917 Colemere Bury Bury
ROBERT FOSS HOWARD Cook 52 11/19/1917 Jutland Watford  
Cadivor Howells Third Engineer 21 8/11/1918 Penistone Treorchy  
John Middleton Hudson Fourth Engineer Officer 21 8/13/1917 Maston Sunderland Sunderland
HENRY WILLIAM HUGHES First Mate 48 8/25/1917 Cymrian Dinas, Llanengrad, Anglesey. Trevor, Chevilog, Carnarvon
DAVID JOHN HUGHES Ordinary Seaman 15 11/17/1916 Canganian   Pwllheli, Carnarvonshire
HUGH GRIFFITH HUGHES Ordinary Seaman 17 8/20/1917 Edernian    
PATRICK HUGHES Sailor 33 1/7/1916 Euterpe   Liverpool
  HUSAIN FARAH Fireman and Trimmer   2/26/1918 Maltby India  
  HUSAIN MUHAMMAD Fireman and Trimmer   2/26/1918 Maltby India  
AHMAD HUSAM Fireman   4/7/1918 Boscastle India  
ALI HUSAM Fireman   4/7/1918 Boscastle India  
OLAF HUSBY Boatswain 49 7/31/1917 Empress Norway.  
J HUTCHINSON First Engineer 46 4/19/1917 Torrington Maryport Northumberland
MASARU INOUPE Greaser 30 9/21/1918 Polesley Japan  
  ISMAIL MUHAMMAD Fireman and Trimmer   1/7/1918 Arab India  
FREDERICK GEORGE JACKSON First Engineer 45 6/13/1917 Darius Birkenhead Whitchurch, Glam
ERNEST JACKSON First Engineer 39 4/14/1917 Lena Sunderland Sunderland
Leon Jacquin fireman 25 10/11/1917 Rhodesia St Vincent  
JOSHUA JAMES Third Engineer 21 4/9/1917 Torrington Aberdare Aberdare
THOMAS WILLIAM JAMES First Engineer 26 9/29/1917 Kildonan Aberystwyth Aberystwyth
JOHN MCRAE JAMIESON Carpenter 32 8/23/1917 Veghtstroom   Govan, Lanarkshire
OWEN JENKINS Mate 48 10/8/1917 Greldon Aberporth Aberporth, Cardiganshire
DAVID JENKINS Second Engineer 23 9/29/1917 Kildonan Cardigan Cardigan
A JENSEN Sailor 39 6/28/1918 Queen Denmark Horsens, Denmark
Karl Johansen Donkeyman 31 9/11/1917 Urd Norway  
A JOHANSSEN Able Seaman 47 10/20/1916 Bayreaulx Russia  
E JOHANSSON Sailor 28 9/21/1918 Polesley Sweden  
HORN JOHN Able Seaman 60 22/09/1917 Ballater Antrim  
Laurie Johnson fireman and trimmer 24 12/28/1917 Lord Derby Barbados  
JAMES JOHNSON Fireman 27 10/8/1917 Greldon Sierra Leone  
JOE JOHNSON Fireman 31 4/9/1917 Torrington Sierra Leone  
JOHN JOHNSON Fireman 27 4/9/1917 Torrington Sierra Leone  
J G JOHNSON Carpenter 43 4/9/1917 Torrington Sweden  
JAMES JOHNSON Deck Hand   12/21/1915 Lady Ismay    
GEORGE JOHNSTON Second Mate 21 5/2/1917 Warnow Govan Glasgow
WILLIAM JONES Second Engineer 54 4/14/1917 Lena Aberystwyth Aberystwyth
DANIEL EVAN JONES First Engineer 31 11/17/1916 Canganian Borth Borth, S.O., Cardiganshire
WILLIAM JONES Second Mate 66 9/7/1918 Ruysdael Borth, Cardiganshire.  
JAMES DAVID JONES Fireman and Trimmer 23 9/7/1918 Ruysdael Cardiff Barry Dock, Glam
James Jones fireman 44 5/10/1917 Broomhill Nevin Nevin, Carnarvonshire
Robert Jones fireman 37 5/10/1917 Broomhill Nevin Nevin, Carnarvonshire
THOMAS JONES Second Mate 42 10/8/1917 Greldon Portmadoc Sketty, Glam
THOMAS JONES First Engineer 55 4/7/1918 Boscastle Skewen, Neath Swansea
WILLIAM EWART JONES Able Seaman 19 11/27/1917 Gladys South Bank, Yorks North Ormesby, Yorks
NATHANIEL JONES Seaman 22 4/20/1917 Portloe Trinidad.  
D H JONES Master   10/8/1917 Greldon    
DAVID JONES Master   2/26/1918 Dalewood    
DAVID MORRIS JONES Ordinary Seaman 16 11/11/1916 Canganian   Newcastle Emlyn
EDWARD BENJAMIN JONES Cabin Boy 15 1/7/1918 Arab   New Quay, Cardiganshire
Oliver Jones Able Seaman   8/21/1918 Boscawen   Pontardawe, Glam
THOMAS GRIFFITH JONES Seaman 21 11/17/1916 Canganian   Edeyrn, Carnarvonshire
WILLIAM CADWALADR JONES Second Engineer 30 11/17/1916 Canganian   Chwilog, Carnarvonshire
William Timothy Gwynne Jones sailor 22 10/1/1917 Mersario   Aberystwyth
CYRIL PERCY WILLIAM JONES Mess Room Steward 15 22/09/1917 Ballater Hampstead, London Rumney, Monmouthshire
H JORGENSEN Fireman and Trimmer 26 8/16/1917 Delphic Norway  
  KALA MIYAN Oilman   5/29/1918 Begum India  
CHUICHI KAMENAGA Donkeyman 30 9/21/1918 Polesley Japan Yamaguchi, Japan
PHILLIPINOS KAPTALOS Sailor 33 4/28/1918 Elba Leros, Turkey  
G KATCHI Able Seaman and Lamps   1/7/1916 Euterpe    
THOMAS KAY Fireman and Trimmer 38 6/13/1917 St Andrews West Hartlepool  
MASAKICHI KAYAMA Ship's Cook 24 9/21/1918 Polesley Japan  
JOSEPH WILLIAM KEITH Cook 34 12/6/1917 Wyndhurst Aberdeen Aberdeen
Alexander Kelly   56 3/14/1917 Paignton Glasgow Toronto, Canada
FRANCIS KELLY Leading Seaman   12/20/1917 Waverley    
W KELLY Chief Steward   9/21/1918 Polesley    
JOSEPH KENNEDY Fireman 33 12/24/1917 Daybreak   Londonderry
H B KENT Master   9/29/1917 Kildonan    
FINLAY KERR Master 54 9/29/1918 Nyanza   West Vancouver, British Columbia
RUEBEN CHARLES KETTLE Able Seaman 21 4/21/1918 Westergate France Tydd, Cambs
JOHN KICKLAKIS Third Engineer 47 1/9/1917 Baynesk Greece  
RUPERT EDWARD KILBY Cabin Boy 14 9/21/1918 Polesley Edinburgh Torquay
TIMOTHY KING First Mate 59 6/13/1917 Darius   Queenstown, Co. Cork
  KING CHEE Quartermaster   6/15/1915 Strathnairn China, (including Hong Kong)  
M KINWIGI Fireman and Trimmer 20 12/20/1917 Waverley Finland  
S KITAMUREE Sailor 28 7/26/1917 Ludgate Japan Ibaragi, Japan
A V KRITIKOS Boatswain 26 4/9/1917 Torrington Greece  
KARL BREMER JUELL KROG Sailor 23 6/13/1917 Darius Norway Tonsberg, Norway
R KRUSE Steward 36 6/27/1916 Windermere   West Hartlepool
  KURDI BIN IBRAHIM Sailor   1/7/1918 Arab India  
JOHN KYROBSKI Sailor 25 9/21/1918 Polesley Russia.  
JOSEPH LABONTE Boatswain 38 5/2/1917 Warnow Port Louis, Mauritius Bridgend
C LAGOPOLOS Sailor 26 10/20/1916 Bayreaulx Greece  
HERMAN LALOWSKI Able Seaman 60 4/21/1918 Westergate Warsaw  
THOMAS LAMBE Master 60 12/11/1917 Emlyndene   Dundalk
WILLIAM LAMBERT Boatswain 33 12/3/1917 Dowlais Liverpool Arklow, Co. Wicklow
FRED LAMBERT First Engineer 35 4/21/1918 Westergate South Shields South Shields
John Lambo fireman 30 3/12/1917 Ponypridd Greece  
C F LANE Carpenter 63 2/19/1918 Commonwealth Finland.  
PATRICK FRANCIS LANNIGAN Mate 27 6/9/1917 Haulwen Waterford Waterford
JOHN LAWSON Donkeyman 28 7/16/1918 Southborough   Birkenhead
WILLIAM ALFRED LAWSON Mess Room Steward 18 4/18/1917 Rhydwen   Hull
N LAZARI Fireman 26 11/19/1917 Jutland Cyprus  
JOHN LECKIE Able Seaman 19 9/29/1917 Kildonan   Glasgow
GEORGE PERRY LEDAN Third Engineer   7/17/1918 Southborough Australia Port Pirie, South Australia
ALFRED FRANCIS LEE Chief Steward 29 12/20/1917 Waverley Liverpool Glasgow
WILLIAM EDWARD LEE Able Seaman 31 2/26/1918 Dalewood   Bristol
  LEE HONG Fireman and Trimmer   6/28/1918 Queen China, (including Hong Kong)  
JOHN WILLIAM LEAKE LEGG Master 32 9/21/1918 Polesley   Newcastle-on-Tyne
T LEO Able Seaman 26 4/14/1917 Lena Russia  
  LEONG TA Quartermaster   6/15/1915 Strathnairn China, (including Hong Kong)  
Charles Andrew Leslie Second engineer 33 8/21/1917 Norhilda South Shields South Shields
JAMES LEWIS Donkeyman 33 9/18/1917 Joseph Chamberlain Manchester Liverpool
J A LEWIS Fireman and Trimmer 33 9/21/1918 Polesley Nevis.  
ROBBI LIBAN Donkeyman 20 7/14/1917 Exford Berbera.  
ERNEST LIDDELL Deck Hand 21 6/29/1916 Hirose   Eastbourne
MANUEL LIENDO Fireman and Trimmer 30 2/20/1917 Rosalie Spain Castro Urdiales, Spain
MANUEL JOAS LIMA Fireman 26 4/14/1917 Lena Cape Verde Islands Cabo Verde, Sitio Ribeira da Cruz
CHARLES FREDERICK LIND Fireman 39 7/16/1918 Southborough Poole Southampton
JOSEPH LINSTREM Seaman 18 4/20/1917 Portloe   Salford, Lancs
GEORGE ALBERT LINTON Second Engineer 30 9/17/1918 Wellington Newport, Mon Newport, Mon
CONSTANTINOS LIONTARAS Sailor   1/7/1916 Euterpe    
DAVID ALBERT LLOYD Third Engineer 29 7/24/1917 Blake Aberayron Aberystwith
EDWIN LLOYD Sailor 17 8/25/1917 Cymrian   Nevin, Carnarvonshire
WILLIAM HARRISON LLOYD Fireman and Trimmer 24 4/21/1918 Westergate   South Shields
THOMAS LOCKIE Able Seaman 19 3/25/1917 Adenwen   Selkirk
MICHAEL LONG Boatswain 42 10/8/1917 Greldon   Carrigrohar, E, Cork
JOHN LOUGHLIN Boatswain 52 22/09/1917 Ballater Youghal Youghal, Co. Cork
JAMES LOUTH Fireman 38 11/27/1917 Gladys Scarborough Middlesbrough
RICHARD HENRY WILLIAM LOVELY Trimmer   6/29/1916 Hirose   South Shields
JOSEPH HENRY LOWE Steward 29 4/21/1918 Westergate North Shields North Shields
JOHN LOWERY Fireman and Trimmer 58 1/7/1916 Euterpe   St. Helens, Lancs
JULIAN OSCAR E. LYNCH Fireman 23 10/9/1917 Poldown Barbados La Boca, Panama
Michael Lynch Fireman and Trimmer 30 2/20/1915 Cambank   Warrenpoint, Co. Down
LOUIS GUTHRIE MACALLAN Wireless Operator 19 6/13/1917 Darius   Glasgow
John MacDonald first mate 34 5/23/1917 England Orkney Islands Edinburgh
ALEXANDER JOHN MACDONALD Leading Seaman 21 12/7/1917 Wyndhurst   Stornoway, Ross-shire
ANGUS MACDONALD Deck Hand   6/29/1916 Hirose    
JOHN MacIVER Leading Seaman 32 10/9/1917 Main   Stornoway
MALCOLM MACKINNON Boatswain 49 1/7/1916 Euterpe   Isle of Tiree, Argyll
CHARLES MACNAIR First Engineer 36 10/9/1917 Main Argyll Paisley
BERNARD MAGUIRE Fireman 54 11/19/1917 Jutland Donegal  
JOHN YOUNG MAIN Leading Seaman 27 5/17/1917 Kilmaho   Morayshire
LOUIS MALLIA Boatswain 42 12/20/1917 Waverley Malta Constantinople
THOMAS NICHOLAS MALONE Second Engineer 42 9/21/1918 Polesley Widnes Liverpool
L MAMATIS Sailor 22 4/9/1917 Torrington Greece  
Thomas Mangulis Fireman 22 5/3/1915 Minterne Greece Athens, Greece.
JOSEPH MANNASSI Assistant Steward 17 10/8/1917 Greldon   Liverpool
DANIEL MANSFIELD Deck Boy 22 4/28/1918 Elba Kinsale Kinsale, Cork
JOSEPH BILLETT MANSFIELD Pilot   1/7/1916 Euterpe    
THOMAS MARTIN Second Engineer 28 5/20/1917 Porthkerry Audreas, Isle of Man Ramsey, Isle of Man
J. SAN MARTIN Fireman and Trimmer 23 2/20/1917 Rosalie Chile.  
DAVID MARTIN Chief Engineer 29 6/28/1918 Queen Fife Newburgh, Fife
AHMAD MASIL Fireman   8/24/1917 Springhill India  
ALFRED JAMES MATTHEWS Ship's Cook 23 1/9/1917 Baynesk Holloway, London London, S.E.17
R Maximo donkeyman 29 10/23/1917 Tredegar Hall Barbados  
HAROLD MAY Steward   10/8/1917 Greldon    
ARCHIBALD BYRON McCADDEN Able Seaman 17 10/8/1917 Greldon    
JOHN ROBERT WOOD McCORMACK Ship's Cook 19 12/3/1917 Dowlais Sunderland South Shields
JOHN McCULL Seaman 22 5/17/1918 Mavisbrook   Arklow, Co. Wicklow
JOHN McDERMOTT Fireman 38 7/21/1917 Paddington    
J McDEVATT Steward   12/11/1917 Emlyndene    
CHARLES JAMES LIONEL McDONALD Fireman 24 10/9/1917 Poldown Grenada, British West Indies Point Fortin, Trinidad
PHILIP McDONALD Able Seaman 46 11/19/1917 Jutland Sydney, Cape Breton  
C McDONALD Sailor 41 7/26/1917 Ludgate Waterford Salford
WILFRED McFADDEN Ordinary Seaman 18 9/21/1918 Polesley   Hull, Yorks
MALCOLM McFARLANE First Mate 39 9/29/1918 Nyanza   Tobermory, Argyllshire
WILLIAM McGARVA Sailor 23 9/29/1917 Kildonan   Glasgow
LAWRENCE McGOWAN Fireman 28 9/29/1917 Kildonan Glasgow Glasgow
R McGregor Able Seaman   8/6/1917 Rosemount    
JOSEPH McHOUL Donkeyman 47 8/9/1917 Blagdon Methil, Fifeshire  
ANDREW McKEON Fireman 49 7/17/1918 Southborough Walker-on-Tyne  
Thomas John McLaughlin   39 7/3/1915 Larchmore Liverpool  
JOHN McLEOD Seaman 39 10/9/1917 Main United Kingdom Scalpoy, Harris
KENNETH McLEOD Able Seaman 26 4/7/1918 Boscastle   Stornoway
MURDO McLEOD Seaman   6/28/1918 Queen    
Murdoch McLeod fireman and trimmer 25 9/1/1916 Swift Wings   Stornoway
DONALD McMASTER Sailor 49 7/16/1918 Southborough Scotland Darlington, New South Wales
GEORGE McPHERSON Steward 25 4/28/1918 Elba Leith Leith
HUGH McROBERTS First Mate 54 12/3/1917 Dowlais Larne Belfast
  MEHDI BAKHSH Fireman and Trimmer   9/21/1918 Polesley India  
RICHARD MELIA Able Seaman 23 10/8/1917 Greldon Liverpool Liverpool
P MELLA Fireman and Trimmer 22 2/20/1917 Rosalie Chile.  
J MERRIFIELD Master   5/17/1917 Kilmaho    
J H MERRIX Master   7/26/1917 Ludgate    
SQUIRE MERRYWEATHER Donkeyman 45 9/17/1918 Wellington Atlanta, U.S.A Newport, Mon
C MIKELSON Sailor 27 7/26/1917 Ludgate Russia Riga, Latvia
WILLIAM MILBURN Third Engineer 34 8/20/1917 Edernian Newcastle  
HERBERT GLADSTONE MILEHAM Engineman   8/23/1915 Miura    
PHILLIP HARRIS MILLER Donkeyman 58 3/25/1917 Adenwen Jersey  
Thomas Miller fireman 23 5/16/1918 Heron Bridge   Liverpool,
WILLIAM MILLER Seaman 19 4/14/1917 Lena   Caithness
W MILLS Sailor   4/14/1917 Lena    
ROBERT LOGAN MITCHINSON Master 46 4/14/1917 Lena   Hull
ABDUL MIYAN Fireman and Trimmer   7/18/1916 Llongwen India  
ANDREW MOAR Seaman 33 12/7/1917 Wyndhurst Unst, Shetland Leith
E Mohaidis fireman & trimmer 25 9/17/1916 Lord Tredegar Greece  
ABDUL MOIN Fireman and Trimmer   10/20/1916 Bayreaulx India  
PIETRO MOLARCHI Mess Room Steward 29 4/9/1917 Torrington Italy  
IVAN MOLDER Sailor 23 6/27/1916 Windermere Russia  
WILLIAM ERNEST MONSEN Cook 45 11/17/1916 Canganian Beverley Hull
RODERICK CLIFFORD MONTAIGNE Steward 25 22/09/1917 Ballater Glasgow Liverpool
R MONTGOMERY Master   12/3/1917 Dowlais    
CHARLES MOPPETT Able Seaman 23 8/25/1917 Cymrian   Brighton
JAMES MORELL Carpenter 65 1/7/1918 Arab Picton, Nova Scotia Belfast
JAMES GOW MORGAN Second Engineer 33 6/13/1917 St Andrews Aberdare  
THOMAS MORGAN Boatswain 55 5/17/1918 Mavisbrook Aberporth  
WILLIAM MORGAN First Engineer 50 2/20/1917 Rosalie Gloucester Stonehouse, Gloucestershire
CHARLES BERNARD FRANCIS MORGAN Wireless Operator 18 10/9/1917 Poldown Hammersmith. London Brighton
Thomas Morgan fireman & Trimmer 32 6/10/1917 Marie Elsie Skewen Neath
THOMAS JOHN MORGAN Carpenter 23 9/7/1918 Ruysdael Trehafod, Glam Barry, Glam
ALBERT MORGAN Assistant Cook 24 9/18/1917 Joseph Chamberlain   Penarth, Glam
SIDNEY HERBERT MORGAN Fireman and Trimmer 18 10/14/1917 East Wales   Newport, Mon.
ANDREA MORLAND First Engineer 61 9/29/1918 Nyanza Stranraer Glasgow
ABRAHAM MORLEY Leading Seaman 21 8/20/1917 Edernian    
  MORMODU Fireman 24 10/8/1917 Greldon Sierra Leone  
MICHAEL MORONEY Carpenter 19 5/17/1918 Mavisbrook   Waterford
ERNEST DAVID MORRIS Wireless Operator 16 4/21/1918 Westergate St. Asaph Neath
JOHN STANLEY MORRIS Signalman 19 2/19/1918 Commonwealth   Tredegar, Mon
WILLIAM MORRIS Ordinary Seaman 28 9/21/1918 Polesley   Arnold, Notts
GEORGE MOYSE Able Seaman 31 4/14/1917 Lena Appledore Appledore, Devon
E MOZIS Fourth Engineer Officer 26 4/9/1917 Torrington Greece  
Thomas Campbell Mugrave second engineer 65 10/11/1917 Rhodesia South Shields  
ABDU MUHAMMAD Fireman   3/25/1917 Adenwen India  
ABDULLAH MUHAMMAD Fireman 20 10/9/1917 Main India  
AHMAD MUHAMMAD Fireman and Trimmer   7/18/1916 Llongwen India  
Ali Muhammad Fireman   8/19/1917 Glocliffe India  
ALI MUHAMMAD Fireman and Trimmer   4/9/1917 Torrington India  
ALI MUHAMMAD Fireman and Trimmer   10/20/1917 Portloe India  
C MUHAMMAD Fireman and Trimmer   10/20/1916 Bayreaulx India  
HASAN MUHAMMAD Fireman and Trimmer   5/16/1917 Kilmaho India  
HUSAIN MUHAMMAD Fireman and Trimmer   8/9/1917 Blagdon India  
M MUHAMMAD Fireman   4/7/1918 Boscastle India  
SAID MUHAMMAD Fireman and Trimmer   10/20/1916 Bayreaulx India  
Said Muhammad Fireman   8/19/1917 Glocliffe India  
  Muhammad Ahmad fireman and trimmer   10/6/1917 Bedale India  
  MUHAMMAD AHMAD Fireman and Trimmer   1/7/1918 Arab India  
  Muhammad Asghar fireman and trimmer   10/1/1917 Mersario India  
  Muhammad Hasan fireman and trimmer   12/25/1917 Turnbridge    
  MUHAMMAD RAUNAQ Fireman and Trimmer   5/2/1917 Warnow India  
  MUHAMMAD SALIM Fireman and Trimmer   1/7/1918 Arab India  
JOHN HORACE MULDOON Fireman 37 9/18/1917 Joseph Chamberlain Manchester Liverpool
IVOR WILLIAM MULES Ordinary Seaman 17 5/2/1917 Warnow   Penarth
K MUROJAVO Able Seaman 26 4/9/1917 Torrington Greece  
RICHARD MURPHY Third Engineer 23 10/9/1917 Poldown Cork Cork
OWEN ROLANDS MURPHY Mess Room Steward 16 8/9/1917 Blagdon   South Shields
JAMES MURRAY Chief Boatswain 21 4/21/1918 Westergate North Shields  
NORMAN MURRAY Seaman 24 4/28/1918 Elba   Stornoway, Ross-shire
  MUSA MIYAN Fireman   5/29/1918 Begum India  
MICHAEL MUSCAT Fireman 39 12/24/1917 Daybreak Bona Casal Zebbug, Malta
  MUZAFFAR ALI Second Tindal   5/29/1918 Begum India  
MUHAMMAD NAGI Donkeyman   2/19/1918 Commonwealth India  
THOMAS NASBET Second Engineer 46 2/26/1918 Dalewood Sunderland  
WILLIAM NASH Fireman and Trimmer 29 12/20/1917 Waverley Newport, Mon. Newport, Mon
ROBERT NAVE Second Mate 39 12/6/1917 Wyndhurst Whitehaven Whitehaven
  NAWAB ALI Fireman   5/29/1918 Begum India  
SALEH NAZIM Fireman and Trimmer   8/20/1917 Edernian India  
  NAZIRULLAH Second Tindal   7/24/1917 Blake India  
Alexander Neilsen Fireman and Trimmer 22 4/9/1916 Silksworth Hall Jamaica  
JOSEPH NEIMONTAS Carpenter 52 9/21/1918 Polesley Palanga  
BENJAMIN NETTLETON Fireman 29 7/26/1917 Ludgate   Salford, Lancs
WILLIAM HENRY NEVILLE First Mate 54 4/14/1917 Lena South Shields Newcastle-on-Tyne
CECIL FRANK NEWBERY Wireless Operator 17 5/17/1918 Mavisbrook   High Bickington, Devon
Bob Nicholas fireman 21 4/18/1917 Trekieve Bathusrt, Gambia  
THOMAS LEWIS NICHOLAS Second Mate 26 7/20/1917 Beatrice Grey Abbey, Balligan, Co. Down Swansea
THOMAS GRIFFITHS NICHOLAS Ordinary Telegraphist 19 12/3/1917 Dowlais   Holyhead
WEMYSS ERSKINE ANDERSON NICHOLL Mate 47 6/28/1918 Queen Kirkcaldy, Fife Liverpool
WILLIAM MAGNUS HENDERSON NICOLSON Steward 26 4/20/1917 Portloe Goothspool, Lerwick South Shields
DONALD NICOLSON Seaman   4/20/1917 Portloe   Stornoway, Ross-shire
IVAR NILSSON Sailor 30 6/27/1916 Windermere Sweden Helsingborg, Sweden
W NILSSON Donkeyman 38 7/26/1917 Ludgate Sweden Waxjo, Sweden
  Noaman Ali fireman & trimmer   7/16/1917 Valentia    
EMIL NORDELL Able Seaman 40 7/20/1917 Beatrice Finland Kimito Nivelx, Finland
WILLIAM RICHARD NORMAN Ordinary Seaman 18 5/2/1917 Warnow   Swansea
  NUR AMIN fireman   1/25/1917 Brookwood    
JOHN JAMES NUTTALL Steward 19 5/20/1917 Porthkerry   Newcastle Emlyn, Cardiganshire