Lost Crew - Other - A -F

 

First Name Last Name Status Age Date of Death Name of Vessel Place of Birth Residence
JOSEPH JOHNSON ABBOTT Able Seaman 22 10/9/1917 Poldown   South Shields
  Abdul Muhammad Fireman and Trimmer   10/23/1917 Tredegar Hall India  
  ABDUL NABI Fireman   2/26/1918 Dalewood India  
MUHAMMAD ABDULLAH Donkeyman   8/20/1917 Edernian India  
MUHAMMAD ABDULLAH Fireman and Trimmer   12/3/1917 Dowlais India  
SAID ABDULLAH Fireman 20 10/9/1917 Main India  
  ABDUS SALEH Trimmer   1/7/1918 Arab India  
DOMINICO JOSEPH THEODORUS ABELA Fireman and Trimmer 43 4/21/1918 Westergate    
ABDUL ABID Fireman and Trimmer   11/17/1916 Canganian India  
  Abid Ali fireman   1/29/1918 Butetown    
  ABID AQIL Fireman and Trimmer   1/7/1918 Arab India  
A Agathos Fireman and Trimmer 31 7/25/1917 Monkstone Greece  
JOHN AGIUS Fireman and Trimmer 25 12/3/1917 Dowlais Malta Valletta, Malta
Michael Agius fireman 34 4/29/1918 Ella Sayer Malta Senglea, Malta
Vincent Agius Steward 52 7/30/1917 Ganges Malta  
  AH FAT Fireman and Trimmer   6/28/1918 Queen China, (including Hong Kong)  
  AH FAT Fireman and Trimmer   6/15/1915 Strathnairn China, (including Hong Kong)  
  Ah Kong fireman & trimmer   9/14/1916 Inverbervie    
  AH KWAI Carpenter   7/24/1917 Blake China, (including Hong Kong)  
  AH SAM Second Cook   6/28/1918 Queen China, (including Hong Kong)  
  AH SAM Fireman and Trimmer   6/15/1915 Strathnairn China, (including Hong Kong)  
  AH SANG Fireman and Trimmer   6/15/1915 Strathnairn China, (including Hong Kong)  
  AH SING Fireman and Trimmer   6/28/1918 Queen China, (including Hong Kong)  
  AH SING Steward   6/15/1915 Strathnairn China, (including Hong Kong)  
  AH SING Fireman and Trimmer   6/15/1915 Strathnairn China, (including Hong Kong)  
  AH SING Storekeeper   8/15/1917 Brodstone China, (including Hong Kong)  
  AH TAI Fireman and Trimmer   8/15/1917 Brodstone China, (including Hong Kong)  
  Ah Tuck Chih fireman   7/20/1918 Gemini    
  AH WONG Fireman and Trimmer   6/15/1915 Strathnairn China, (including Hong Kong)  
  AH YAO Fireman and Trimmer   8/15/1917 Brodstone China, (including Hong Kong)  
ABDUR RAUF AHMAD Fireman and Trimmer   12/3/1917 Dowlais India  
HASAN AHMAD Fireman and Trimmer   8/9/1917 Blagdon India  
MIYAN AHMAD Donkeyman   5/16/1917 Kilmaho India  
MUHAMMAD AHMAD Fireman and Trimmer   2/19/1918 Commonwealth India  
MUHAMMAD AHMAD Fireman and Trimmer   8/20/1917 Edernian India  
RIZWAN AHMAD Fireman and Trimmer   12/3/1917 Dowlais India  
SALAM AHMAD Fireman and Trimmer   10/20/1916 Bayreaulx India  
  AHMAD Fireman   2/26/1918 Dalewood India  
  AHMAD ALI Fireman   7/20/1917 Beatrice India  
  AHMAD MUHAMMAD Fireman and Trimmer   5/17/1918 Mavisbrook India  
  Ahmad Muhammad fireman   1/29/1918 Butetown    
ALI AHMID Fireman and Trimmer   11/17/1916 Canganian India  
MUHAMMAD AKBAR Fireman and Trimmer   10/20/1916 Bayreaulx India  
JOSEPH ALBERY Stoker   12/21/1915 Lady Ismay    
  ALE ALI Fireman   5/29/1918 Begum India  
ABDUL ALI Fireman   4/7/1918 Boscastle India  
AHMAD ALI Fireman   7/20/1917 Beatrice India  
AHMAD MUSA ALI Fireman and Trimmer   10/20/1916 Bayreaulx India  
Farah Ali Fireman and Trimmer   10/21/1918 West Wales India  
MUHAMMAD ALI Fireman and Trimmer   5/16/1917 Kilmaho India  
NASIR ALI Fireman and Trimmer   5/16/1917 Kilmaho India  
RASHID ALI Fireman   3/25/1917 Adenwen India  
  ALI ABDULLAH Fireman and Trimmer   1/7/1918 Arab India  
  Ali Ahmad fireman   8/14/1917 Wisbech India  
  ALI HASAN Fireman and Trimmer   2/26/1918 Maltby India  
  ALI MUHAMMAD Donkeyman   2/26/1918 Dalewood India  
  ALI SALEH Fireman   2/26/1918 Dalewood India  
  Ali Yahya fireman & trimmer   7/16/1917 Valentia    
Abdul Alim Fireman and Trimmer   8/8/1917 Llanishen India  
  ALLAH RAKHKHA Fireman   5/29/1918 Begum India  
JOHN ALLAN Cook 42 3/25/1917 Adenwen Grangemouth Grangemouth, Stirling
ALBERT VICTOR ALLISON Able Seaman 27 6/13/1917 Darius Bombay Middlesbrough
M ALMEIDA Fireman and Trimmer 29 10/20/1916 Bayreaulx St. Vincent, Cape Verde  
  AMAN ALI Oilman   5/29/1918 Begum India  
  AMIN SHARIF Seacunny   5/29/1918 Begum India  
Wong An fireman & trimmer   9/14/1916 Inverbervie    
PETER ANDERSEN Sailor 45 9/21/1918 Polesley Denmark  
NILS ANDERSEN Fireman 30 10/9/1917 Main Norway  
A ANDERSON Galley Boy 17 10/20/1916 Bayreaulx Argyllshire  
ANTON ANDERSON Steward 27 4/9/1917 Torrington Finland  
PETER ANDERSON Able Seaman 47 7/31/1917 Empress Sweden.  
GEORGE WILLIAM ANDERSON Deck Hand 24 12/21/1915 Lady Ismay   Scarborough, Yorks
JOSEPH ANDERSON Master 45 5/2/1917 Warnow   Broughty Ferry, Forfarshire
SAMUEL ANDREWS Able Seaman 57 9/29/1918 Nyanza Penzance  
ANTONIO ANDRIOLI Greaser 22 7/21/1917 Paddington Uuruguay  
JAMES ANNES Fireman and Trimmer 23 1/10/1918 Cardiff Mendi.  
T ARIKAWA Carpenter 37 4/20/1917 Portloe Kobe, Japan  
A L Arnauth seaman 28 12/25/1917 Cliftondale Alleghany, U.S.A. Pittsburgh, U.S.A.
JOHN AMOS ASKEW Able Seaman 34 2/26/1918 Dalewood Ireland, Republic of  
Constantin Aslanis Fireman 34 5/3/1915 Minterne Port Said  
CARL ASTRAND Mate   11/27/1917 Gladys Stockholm, Sweden Stockholm, Sweden
EDWARD ATTEWELL Sailor   1/7/1916 Euterpe    
HAROLD ATTWELL Chief Steward 36 2/19/1918 Commonwealth   Bridgetown, Barbados
PAUL AUGUST Steward 68 10/9/1917 Main Martinique Swansea
MIYAN BABA Fireman and Trimmer   10/20/1917 Portloe India  
Abdullah Babullah Fireman and Trimmer   8/13/1917 Maston india  
CHARLIE BAKER Sailor 24 7/21/1917 Paddington Phillipines  
ALI KARAM BAKHSH Fireman and Trimmer   7/18/1916 Llongwen India  
G A BANGARAY Fireman 24 4/9/1917 Torrington Sierra Leone  
J BANKS Sailor 23 2/20/1917 Rosalie Jamaica.  
FREDERICK BAPTISTE Second Cook 26 7/21/1917 Paddington Trinidad Port of Spain, Trinidad
GIUSEPPE BARBARA Ordinary Seaman 21 12/3/1917 Dowlais Malta Misida District, Malta
JAMES BARRETT Ordinary Seaman 18 12/24/1917 Daybreak   Kinsale, Co. Cork
MICHAEL BARRY Fireman and Trimmer 52 6/9/1917 Haulwen Tramore, Co. Waterford Carrickbeg, Co. Tipperary
  BASU Fireman   5/29/1918 Begum India  
THOMAS BATES Ship's Cook 55 8/9/1917 Blagdon London.  
ALFRED GEORGE BATES Wireless Operator 19 9/7/1918 Ruysdael St. Pancras. London  
SYDNEY JAMES BAWDEN Third Engineer 25 9/21/1918 Polesley    
CHARLES KINMOND BAXTER Second Engineer 47 10/20/1916 Bayreaulx Dundee  
W J BAXTER Second Mate 57 6/27/1916 Windermere Wisbech Lee, London
WILLIAM BAYLISS Fireman   7/16/1918 Southborough    
WALTER GEORGE BECKETT Trimmer 35 8/23/1915 Miura   Great Yarmouth
J A BECKSON Able Seaman 31 4/14/1917 Lena London  
HENRY BELL Fireman and Trimmer   9/29/1918 Nyanza    
RICHARD CALLAWAY BELL Petty Officer 1st Class 46 12/21/1915 Lady Ismay   Plymouth
M Bengradi Fireman and Trimmer   5/30/1917 Hanley    
LEONARD JOSEPH BENNETT Seaman 29 12/21/1915 Lady Ismay France  
ALFRED JAMES BENSLEY Deck Hand   8/23/1915 Miura    
WALTER BERESFORD 2nd Steward 35 8/23/1917 Veghtstroom London  
PAOLO BIANCHI Fireman 37 12/24/1917 Daybreak Malta Casal Zebbug, Malta
HENRY GEORGE BICK Steward 15 2/19/1918 Commonwealth   Berkeley, Glos
FREDERICK GEORGE BILLOT Master   1/7/1916 Euterpe   Jersey
OSWALD BIRCH Boatswain 56 4/20/1917 Portloe Manchester Eccles, Manchester
JAMES ALEXANDER BIRNIE Sailor 48 4/20/1917 Portloe Uphall, Linlithgow New York, U.S.A
WILLIAM MILLER BLAIR Second Engineer 26 10/9/1917 Main Harrington, Cumberland Workington
TOM HARRY BLASDALE Deck Hand 40 12/21/1915 Lady Ismay   Nottingham
Ernest Albert Blythe ordinary seaman 17 10/1/1917 Mersario   Newport, Mon
Thomas Bonner fourth engineer officer 58 5/23/1917 England Sunderland Whitley Bay, Northumberland
WILLIAM BONNY Steward 29 7/16/1918 Southborough Fleetwood Birkenhead
GEORGE JAMES BONWICK Third Engineer 19 2/26/1918 Dalewood   Sunderland
JOSHUA SAUNDERS BOON Able Seaman 37 5/17/1917 Kilmaho Apppledore Appledore, Devon
VINCENT BORG Ship's Cook 65 5/2/1917 Warnow Valetta, Malta. Senglea, Malta
M BOSSCHORAST Fireman and Trimmer   5/21/1917 Ampleforth Malta  
BENJAMIN BOTTOMLEY Able Seaman 26 10/8/1917 Greldon   Bradford, Yorks.
Georgios Botzaris Fireman 22 5/28/1916 Lady Ninian Greece  
JOSEPH HENRY BOULTON Fireman and Trimmer 57 9/7/1918 Ruysdael Portsmouth Barry Island, Glam
JOHN STEVENS BOULTON Fireman and Trimmer 30 9/7/1918 Ruysdael St. Ives Barry Island, Glam
JOSEPH WILLIAM BOWDEN Second Cook 29 3/25/1917 Adenwen   Bristol
SAM BOWER First Engineer 40 7/21/1917 Paddington Bradford Bradford
JOHN WILLIAM BOWMAN Third Engineer   10/8/1917 Greldon Kingsbridge, Devon Devon
J W G Boxhall Master   5/23/1917 England    
FINE BOY Fireman 21 4/9/1917 Torrington Sierra Leone  
JIM BOY Fireman and Trimmer 24 12/22/1917 Colemere Sierra Leone  
Joseph Wilson Boyle Third Engineer 30 2/20/1915 Cambank Runcorn Garston
JOHN WILLIAM BRADLEY Fireman and Trimmer 29 6/9/1917 Haulwen   Bolton, Lancs
Jack Braithwaite Fireman and trimmer 21 12/28/1917 Lord Derby Trinidad Port of Spain, Trinidad
FRANCIS BRANNAGAN Fireman and Trimmer 43 1/7/1916 Euterpe   Liverpool
J BRAYSHAW Mess Room Steward 16 10/20/1916 Bayreaulx Hull  
CECIL DOUGLAS BRICKELL Wireless Operator 17 9/21/1918 Polesley    
Charles Lorain Bridge seaman 25 12/25/1917 Cliftondale   Brixham, Devon
JAMES BRIEN Sailor 20 1/10/1918 Cardiff   Arklow, Co. Wicklow
REGINALD BRIGGS Third Mate 22 9/21/1918 Polesley    
JOSE BRITO Fireman 45 4/14/1917 Lena Cape Verde Island Cabo Verde, Sitio Monte
SIDNEY BROAD Steward 31 10/8/1917 Greldon Plymouth  
PERCY BROCKLESBY Engineman 26 12/21/1915 Lady Ismay   Grimsby
J Broeksma Fireman and Trimmer 28 9/11/1917 Urd Holland  
T R BROWN Fireman 31 6/27/1916 Windermere West Hartlepool West Hartlepool
JOHN EDWIN BROWN Private 30 2/26/1918 Dalewood   Tottenham, London
MICHAEL BROWN Sailor 34 12/3/1917 Dowlais   Courtmacsherry, Co. Cork
JOHN BROWNE Master 39 6/15/1915 Strathnairn   Belfast
F BUGEIA Fireman and Trimmer 38 5/17/1918 Mavisbrook Malta St. Paul Bay, Malta
CALCEDONIO BUHAGIAR Fireman and Trimmer 20 4/21/1918 Westergate Malta Casal Zebbug, Malta
JOHN BULL Fireman and Trimmer 26 9/21/1918 Polesley Sierra Leone  
SYDNEY BULLOCK First Mate 28 9/21/1918 Polesley    
BENJAMIN BURGESS Deck Hand   8/23/1915 Miura   Great Yarmouth
LAWRENCE CYRIL BURLEY 2nd Steward 16 4/18/1917 Rhydwen   Hull
A Burnett fireman & trimmer 39 1/10/1917 Brookwood Barbados  
ERNEST ARTHUR BURRELL Second Engineer 55 5/2/1917 Warnow London Liverpool
ROBERT YOUNG BURRY Wireless Operator 17 1/7/1918 Arab Alyth Dundee
JAMES BUTCHART First Engineer 33 10/18/1917 Amsteldam South Shields South Shields
Joseph Nathaniel Butler greaser and fireman 42 6/8/1918 Hunsgrove Barbados Bridgetown, Barbados
Victor Edmund Renard Butler fireman and trimmer 20 11/1/1917 Margam Abbey St. Vincent St. Vincent, British West Indies
T BUYTAERT Able Seaman   7/17/1918 Southborough Belgium  
John Byrnes Fireman 32 4/25/1917 Vauxhall   Harrington, Cumberland
JOHN CAFFERY Fireman 46 11/19/1917 Jutland Cavan  
JOHN CAHALANE Seaman 30 7/21/1917 Paddington   Kinsale, Co. Cork
DANIEL CAIRNEY Second Mate 41 4/20/1917 Portloe Greenock Glasgow
ANISITI CALDAS Fireman 41 11/19/1917 Jutland Spain Santa Cruz de la Palma, Canary Islands
J CALEB Fireman   4/7/1918 Boscastle Aden.  
John Camanda fireman and trimmer   11/27/1917 Eastfield Sierra Leone  
FREDERICK WHITELAW CAMERON Wireless Operator 19 7/26/1917 Ludgate   Bathgate, Linlithgowshire
JAMES CAMERON Second Mate   7/16/1918 Southborough    
E CAMPBELL Donkeyman 35 4/9/1917 Torrington Barbados  
ARCHIBALD CAMPBELL Able Seaman 49 2/19/1918 Commonwealth Glasgow.  
J CAMPBELL Mess Room Steward 24 2/20/1917 Rosalie South America.  
E W CAMPBELL Fireman   8/25/1917 Cymrian USA Baltimore, U.S.A
GABRIEL ANTONIO CAMPILLA Able Seaman 44 5/18/1917 Mary Baird Bordeaux, France  
Matthew Canavan fireman 37 9/29/1917 Sanwen Glasgow  
C CAPATOLIS Sailor 22 2/20/1917 Rosalie France.  
S CARANAKOLAS Able Seaman 23 4/9/1917 Torrington Greece  
RAFAEL CARILLA Fireman and Trimmer 28 7/21/1917 Paddington Spain  
C Carlsen sailor 54 7/17/1918 Harlseywood Norway  
FALAL CAROLES Fireman and Trimmer 38 9/21/1918 Polesley    
CHRISTOPHER CAROLUS Fireman and Trimmer 23 4/28/1918 Elba Piraeus  
GLADSTONE CARR Able Seaman 35 7/26/1917 Ludgate   Bradford
JOHN JOSEPH CARROLL Boatswain 28 7/16/1918 Southborough   Wexford
JAMES CARSE First Mate   7/16/1918 Southborough   Glasgow
WILLIAM JOHN CARTER Cook 55 1/7/1918 Arab Beer, Devon  
SAMUEL ASHTON CARTWRIGHT Fireman 24 5/20/1917 Porthkerry Cadoxton, Barry Barry, Glam
GUISEPPE CASSAZA Sailor 50 1/7/1918 Arab Genoa  
ANASTASSIOS CHRISTON CASSIMIS Able Seaman 33 10/20/1916 Bayreaulx Corfu  
NICHOLUS CASSINI Able Seaman   1/7/1916 Euterpe   Corfu
SIMEON CAUCIUC Donkeyman 32 4/18/1917 Rhydwen Rumania  
FELIX CAVANAGH Fireman 36 9/18/1917 Joseph Chamberlain Liverpool Liverpool
DAVID JOSEPH CAVANNA Sailor 20 9/21/1918 Polesley    
PETER AUGUSTINE CHAMBERLAIN Third Engineer 24 3/25/1917 Adenwen Birkdale, Southport Liverpool
  CHANG HONG Assistant Steward   6/15/1915 Strathnairn China, (including Hong Kong)  
FRANK CHARLTON Donkeyman 45 10/18/1917 Amsteldam Wisbech South Shields
John H Charlton Mate 56 6/9/1915 Lady Salisbury   South Shields
M CHAVALANBOS Sailor 35 10/20/1916 Bayreaulx Lyra  
  CHEONG TIN Fireman and Trimmer   6/28/1918 Queen China, (including Hong Kong)  
Lee Ching fireman   9/14/1916 Inverbervie    
Ng Ching fireman & trimmer   9/14/1916 Inverbervie    
  CHONG LEONG Fireman and Trimmer   6/15/1915 Strathnairn China, (including Hong Kong)  
  Chong Ping Yee fireman   7/20/1918 Gemini    
AXEL EDWARD CHRISTOPHERSON First Mate 44 4/20/1917 Portloe Tranmere, Cheshire  
THOMAS CHUMLEY Chief Engineer 50 5/17/1918 Mavisbrook London  
  CHUNG CHANG Fireman and Trimmer   6/28/1918 Queen China, (including Hong Kong)  
D CICERES Fireman and Trimmer 33 2/20/1917 Rosalie Valparaiso.  
JOHN CLARK Donkeyman 55 6/14/1917 Dart Percy Main North Shields
EDMUND CLARKE Able Seaman 27 4/21/1918 Westergate   Glenarm, Co. Antrim
JAMES CLAYTON Able Seaman 66 12/22/1917 Mabel Baird Worcester  
JOHN HENRY FAULKNER CLEMENT Master 28 22/09/1917 Ballater    
WILLIAM CLEMENTS Fireman 24 4/9/1917 Torrington U.S.A  
WILLIAM HENRY CLUCAS Leading Seaman   5/18/1917 Mary Baird    
JOSEPH COATES Donkeyman 55 4/7/1918 Boscastle Monkwearmouth West Hartlepool
H COCKLE Able Seaman   12/10/1917 Emlyndene    
CHARLES WILLIAM COCKS Pilot   7/16/1918 Southborough    
John Cockton Pilot   12/15/1917 Greenhill    
V COCOPIPEY Able Seaman 25 4/9/1917 Torrington Greece  
JAMES ARTHUR COE Leading Seaman 27 1/9/1917 Baynesk   Hinckley
WILLIAM FRATER COGLIN Second Mate 56 2/19/1918 Commonwealth West Hartlepool  
William Coker fireman 23 11/1/1917 Margam Abbey Sierra Leone  
JAMES COKER Fireman 32 22/09/1917 Ballater Sierra Leone.  
ANTONIO COLDO Able Seaman 38 11/19/1917 Jutland Genoa  
JOE COLE Fireman and Trimmer 23 9/21/1918 Polesley Sierra Leone  
JAMES COLE Fireman 27 22/09/1917 Ballater Sierra Leone.  
JOHN COLE Fireman 25 22/09/1917 Ballater Sierra Leone.  
ANDREW COLEMAN Fireman and Trimmer 32 12/20/1917 Waverley Cork Newport, Mon
THOMAS WILLIAM COLLIER Master 52 4/21/1918 Westergate   Whitby, Yorks
W COLLINS Able Seaman 35 12/24/1917 Daybreak St. Johns, Newfoundland  
HENRY CONWAY Boatswain   7/21/1917 Paddington    
James Coombs able seaman 58 2/17/1918 Pinewood Hammersmith, London  
DAVID COOPER Boatswain 22 9/29/1917 Kildonan South Shields Ayr
WILLIAM COOPER Second Engineer   12/21/1915 Lady Ismay    
MILTON CORBIN Fireman and Trimmer   9/29/1918 Nyanza    
FRANK CORDNER Carpenter 35 12/3/1917 Dowlais Barrow-in-Furness Wallsend-on-Tyne
JOSE COSTA Fireman 35 6/13/1917 Darius Spain Santander, Spain
JOHN HUSBAND COUCH Mess Room Steward 20 8/25/1917 Cymrian St Ives St. Ives, Cornwall
JOHN PETERS COUCH Master 58 2/20/1917 Rosalie   Rhoose, Glam
WILLIAM WALKER COWARD Second Engineer 34 12/22/1917 Mabel Baird Hartlepool Hartlepool
W CRAIGG Ship's Cook 40 2/19/1918 Commonwealth Barbados.  
J CREENAN Sailor 30 6/27/1916 Windermere Dublin  
WILLIAM CREESE Master 60 11/19/1917 Jutland    
DANIEL CRONIN Able Seaman 42 10/8/1917 Greldon Winchester Grimsby
ALEXANDER BLAIR CRUICKSHANK Second Engineer 43 4/21/1918 Westergate South Shields South Shields
WILLIAM CRUMLIN Boatswain   12/10/1917 Emlyndene London Bristol
JAMES THOMAS CRUSE Able Seaman and Lamps 32 5/17/1917 Kilmaho Clovelly Clovelly, Devon
THOMAS WILLIAM CRUSE Able Seaman 27 5/17/1917 Kilmaho Clovelly Clovelly, Devon
SYDNEY CULVERHOUSE Fireman 66 6/13/1917 Darius Rotherhithe, London.  
Peter Cunningham foreman 42 12/8/1917 Mainy Bridge Middlesborough Middlesbrough
Guiseppe Cutrupri donkeyman 52 7/16/1917 Valentia   Messina
PATRICK DALEY Donkeyman 38 9/18/1917 Joseph Chamberlain Bootle  
MARTIN DALTON 2nd Steward 22 9/7/1918 Ruysdael   Barry, Glam
GEORGE DALY Third Engineer 46 11/19/1917 Jutland Cork Cork
DAVID DALY Able Seaman 47 7/14/1917 Exford Queenstown  
A DAME Boatswain and Lamps 40 7/18/1916 Llongwen Dublin  
THOMAS DANIEL 2nd Steward 44 10/14/1917 East Wales Dublin  
Otto Leonard Danielson Able seaman 41 2/23/1917 Longhirst Finland  
PETER GEORGE DANSKILL Engineman 28 6/29/1916 Hirose   North Shields
WALTER DARLINGTON Fireman 37 4/9/1917 Torrington Barbados  
ALI DARSHAN Fireman   3/25/1917 Adenwen India  
ELI DAVENPORT Second Engineer 27 11/19/1917 Jutland St Albans Liverpool
JAMES FRANK DAVIDSON Able Seaman   10/8/1917 Greldon    
Isaac Evans Davies third engineer 21 12/25/1917 Cliftondale Aberarth, Aberystwyth. Aberystwyth
DAVID DAVIES Second Mate 45 4/18/1917 Rhydwen Aberarth, Cardiganshire Aberarth, Cardiganshire
THOMAS GRIFFITH DAVIES Second Mate 30 7/14/1917 Exford Nevin Nevin, Carnarvonshire
JOSEPH DAVIES First Mate 47 10/20/1916 Bayreaulx Newport, Pem Newport, Pem
DAVID MICHAEL DAVIES First Officer 48 1/7/1918 Arab Newquay, Cardiganshire Cross Inn S.O., Cardiganshire
JOHN DAVIES Fireman 27 12/22/1917 Colemere Sierra Leone  
TOM DAVIES Fireman and Trimmer 20 9/21/1918 Polesley Sierra Leone  
THOMAS GEORGE DAVIES Second Mate 24 12/3/1917 Dowlais St. Dogmaels, Pembrokeshire Llanelly
MATTHEW DAVIES Fireman and Donkeyman 52 1/9/1917 Baynesk Tredegar  
JOHN THOMAS DAVIES Able Seaman 20 2/19/1918 Commonwealth   Llandranog
JOHN WILLIAM DAVIES Assistant Cook 18 4/9/1917 Torrington   Newport, Pembrokeshire
THOMAS DAVIS Donkeyman 65 1/7/1918 Arab Stepney, London Hull
ALFRED DAVISON Third Engineer 30 2/26/1918 Maltby Hartlepool Hartlepool, Co. Durham
Wilfred Hood Davison sailor 21 6/9/1915 Lady Salisbury   Hartlepool, Co. Durham
John Day Firemen and Trimmer 23 4/9/1916 Silksworth Hall   Sierra Leone
V DE ROBERTS Sailor 43 7/18/1916 Llongwen Italy  
ARTHUR DENBY Leading Seaman 19 5/17/1918 Mavisbrook   Ilkeston, Derbyshire
WILLIAM DEVANY Cabin Boy 17 12/20/1917 Waverley Glasgow Alexandria, Dumbarton
T DIAMANDITIS Ship's Cook 24 4/9/1917 Torrington    
JOSE DIAMENTINA Fireman 39 4/14/1917 Lena Cape Verde Cabo Verde. Sitio Monte
D DIAS Fifth Engineer Officer   5/29/1918 Begum    
ERNEST GEOFFREY DICKS Signalman 18 6/28/1918 Queen   Cheltenham, Glos
JOHN DICKSON Fireman 25 10/8/1917 Greldon Sierra Leone  
Francis Divett able seaman 36 8/29/1917 Vronwen   Sunderland
J DJERVE Carpenter 40 2/20/1917 Rosalie Russia  
JOHN EDWARD TOMLIN DOBSON Second Mate 30 12/24/1917 Daybreak Polruan, Cornwall  
Samuel Dodd first mate 56 11/17/1917 Victoria West Derby  
HENRY COOKE DOEY Second Mate 60 6/28/1918 Queen Belfast Liscard, Cheshire
HUGH DONALD Sailor 24 9/29/1918 Nyanza Ballycony Islandmagee, Larne
JOHN DONOVAN Steward 53 11/19/1917 Jutland Bangor, Co. Down  
TOM DOWNING Fireman 36 7/21/1917 Paddington U S A  
FREDERICK DREW Second Engineer 32 2/20/1917 Rosalie Hartlepool Hartlepool
A DRING Able Seaman   5/20/1917 Porthkerry   Newport, Mon
PHILIP DU REES Fireman and Trimmer 30 4/14/1917 Lena Cape Verde Island  
Thomas Duffy Fireman 25 3/14/1917 Paignton Glasgow Glasgow
EDWARD THOMAS DUNCAN Mess Room Steward 16 11/19/1917 Jutland Neath, Glam Barry Dock, Glam
ALBERT FRANCIS DUNKLEY Able Seaman 23 9/21/1918 Polesley    
Henry Dunn Steward 59 7/27/1917 Begona No.4 Bristol  
NELSON DYBALL Fireman and Trimmer 39 4/21/1918 Westergate Aldborough, Norwich Hirst Ashington, Northumberland
Edwin Dyer Donkeyman 37 4/25/1917 Vauxhall Newport Newport, Mon
WILFRED DYKE Leading Seaman 25 8/9/1917 Blagdon   Tamworth
Bertie James Dyne Apprentice 15 2/17/1917 Iolo Cardigan  
W H EADE Master   7/16/1918 Southborough    
HERBERT EDWARD EASTERBROOK Leading Seaman   8/23/1915 Miura    
MICHAEL ECONOMO Sailor   5/18/1917 Mary Baird    
JOHN. EGLIT Sailor 20 5/2/1917 Warnow Riga  
EDWIN HENRY ELLIS Fireman 26 11/19/1917 Jutland Bedminster Bristol
THOMAS ENGLISH Mate 40 5/17/1918 Mavisbrook West Hartlepool Stockton-on-Tees, Co. Durham
John Evans Carpenter 55 10/24/1917 Euston Aberayraon  
DAVID JOHN EVANS Fourth Engineer Officer 25 7/26/1917 Ludgate Newport, Mon Newport
HUGH PRICE EVANS Second Engineer 23 5/17/1917 Kilmaho Penarth Penarth
JOHN RAYMOND EVANS Apprentice 17 7/21/1917 Paddington   Newport, Pembrokeshire
DAVID JAMES EVANS First Mate 30 22/09/1917 Ballater Llanon, Cardigan Llanon, Cardigan
WILLIAM EVITT Fourth Engineer Officer 20 9/29/1918 Nyanza Glasgow Partick, Glasgow
HUGH FAGAN Fireman 23 7/14/1917 Exford Liverpool Liverpool
O FAGNANT Able Seaman 34 2/19/1918 Commonwealth Quebec.  
Henry Theodore Robert Fahrenkrug cook 54 2/19/1918 Wheatflower Altona  
EDWIN ARTHUR FAIRMINER Lance Corporal 35 2/26/1918 Dalewood   Gosport, Hants
  FAIZU MIYAN Fireman   5/29/1918 Begum India  
JONS FALK Boatswain and Lamps 41 4/28/1918 Elba Sweden Blyth
BURHAN FARAH Fireman   3/25/1917 Adenwen India  
MUHAMMAD FARAH Fireman and Trimmer   11/17/1916 Canganian India  
JOSEPH FARMERY Able Seaman 20 4/21/1918 Westergate   Sheffield
George Farrell fireman 37 6/3/1917 Greenbank Liverpool  
JAMES FARRELL Second Mate 28 9/21/1918 Polesley    
  FAZLUR HASAN ALI RAHMAN Fireman   5/29/1918 Begum India  
  FAZLUR MUHAMMAD ALI RAHMAN Fireman   5/29/1918 Begum India  
THOMAS FEE Fireman 68 6/13/1917 Darius Killalee.  
ANTONIO FENECH Donkeyman 53 10/9/1917 Poldown Malta  
STANLEY FENWICK Third Engineer 22 4/21/1918 Westergate South Shields South Shields
CHARLES GUTLAN FERGUSON Trimmer Cook 35 6/29/1916 Hirose   North Shields
JOSE FERNANDEZ Able Seaman 28 9/21/1918 Polesley    
Alexander Ferris Mess Room Steward 16 2/23/1917 Longhirst   Liverpool
M FIGUERO Fireman 26 4/9/1917 Torrington Trinidad  
MALCOLM GROAT FINLAYSON Signalman 19 7/16/1918 Southborough   Glasgow
  FIROZ ALI First Tindal   5/29/1918 Begum India  
GEORGE FLEMING Fourth Engineer Officer 21 6/15/1915 Strathnairn Paisley Paisley
D FLEMING Fireman and Trimmer   9/17/1918 Wellington    
DAVID HENRY FLETT First Engineer 35 5/2/1917 Warnow North Shields. South Shields
CRISTOBAL FLORES Fireman   12/6/1917 Wyndhurst Spain Almeria, Spain
W FLOWERS Able Seaman   12/10/1917 Emlyndene    
JAMES FLYNN Able Seaman 54 4/20/1917 Portloe Dublin Salford, Lancs
DANIEL FOLEY Steward 36 7/26/1917 Ludgate Bristol Bristol
AH FOOK Assistant Cook   7/21/1917 Paddington China, (including Hong Kong)  
WALTER FORSCH Second Mate 39 10/9/1917 Main Riga  
H G FORSYTH Wireless Operator 18 9/18/1917 Joseph Chamberlain Gourock.  
Rex Fowles apprentice 17 4/19/1917 Cilurnum   Malton, Yorks.
RHYS EDWARD FRANCIS Third Engineer 26 7/21/1917 Paddington Merthyr Tydvil Fishguard, Pem
Ernest Arthur Frank Fourth engineer officer 22 8/16/1918 Escrick West Hartlepool West Hartlepool
FRANCIS BAILEY FRATER Mess Room Steward 17 8/20/1917 Edernian    
T FREDERICKSEN Able Seaman 19 12/24/1917 Daybreak Denmark  
JAMES FRINGER Horseman   10/14/1917 East Wales   Virginia, U.S.A.
KARL FROMUT Boatswain 39 10/9/1917 Poldown Russia  
DENNIS FROSDICK Trimmer 42 12/21/1915 Lady Ismay    
EDWIN AUGUSTUS FUCHE Third Engineer 28 8/16/1917 Delphic Darwen, Lancs Erith, Kent
JAMES FUDGE Donkeyman 51 10/20/1916 Bayreaulx Somersetshire South Shields
LEWIS WILLIAM FULLARTON Third Engineer 25 7/26/1917 Ludgate Wick Wick, Caithness
  FUNG LONG Quartermaster   6/15/1915 Strathnairn China, (including Hong Kong)